Reklama:

Andrej Babiš chce, aby se v Česku uznávaly protilátky. S volbami to vůbec nesouvisí, řekl premiér

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2021

Debata ohledně uznávání protilátek v Česku stále není u konce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) se vyjádřil, že u této otázky nepanuje shoda mezi odborníky, premiér Andrej Babiš (66) je ale chce v Česku uznávat po vzoru Rakouska. Podle premiéra jeho zájem nemá souvislost s předvolebním bojem. "Jsem pro uznávání protilátek. S volbami to nemá nic společného," uvedl Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ministerstvo zdravotnictví a tým expertů z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) se k uznávání protilátek při prokazování tzv. bezinfekčnosti staví odmítavě. Vedoucí MeSES infektolog Petr Smejkal (49) opakovaně uvedl, že jedinou cestou, jak se dostat z krize, je očkování.

Reklama:

"Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup," uvedl šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace pro ŽivotvČesku.cz

Uznávání protilátek tak, jako se to děje v Rakousku, podporuje premiér Andrej Babiš. Ten pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že to nijak nesouvisí s předvolebním bojem. "Jsem pro uznávání protilátek. S volbami to nemá nic společného," potvrdil v neděli večer premiér pro ŽivotvČesku.cz.

Proti Petru Smejkalovi se v minulosti postavil imunolog Vojtěch Thon. Podle něj existence protilátek dokazuje, že člověk se s covidem setkal a v budoucnu se jeho organismus bude umět bránit.

"V Rakousku jde o pochopení, jak funguje imunitní odpověď. Protilátky jsou znakem, že proběhla paměťová imunitní reakce, která je pro toho konkrétního člověka zásadní v tom, aby se on dané infekci pak bránil. Tou hladinou je pozitivita protilátek. My víme, kdy je pozitivní a kdy je negativní. Zjišťujeme pozitivní hladinu protilátek, to znamená, že celá komplexní imunitní odpověď u něj skutečně proběhla. Tedy že takový člověk není nebezpečný sobě ani svému okolí," řekl imunolog pro ŽivotvČesku.cz.

"V první řadě si musíme uvědomit, že pojem »bezinfekčnost« je zavádějící, to je chybný pojem. Očkovaní ani ti, kteří nemoc prodělali, nemohou počítat s tím, že jim to zajistí tzv. bezinfekčnost. Nejde o bezinfekčnost, jde o imunitní ochranu před opakovanou infekcí s těžkým průběhem, to je to, proč se lidé očkují. Žádné očkování nezajistí bezinfekčnost, ani tom že nedostanete respirační infekci, ale s vysokou jistotou zaručí, že nebudete mít těžký průběh. Já jsem jednoznačně pro, aby protilátky byly dány na úroveň očkování. Pokud protilátky a celkovou imunitu máte pro prodělání infekce, tak je rovnocenná s imunitou po vakcinaci," řekla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Hana Zelená, která závěry MeSES a Petra Smejkala také odmítá.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: