Andrej Babiš jde k soudu. Byl obžalován kvůli Čapímu hnízdu. Miroslav Kalousek promluvil o ostudě a o tom, co může expremiéra zachránit

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2022

Stání zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu v kauze neoprávněné dotace pro farmu Čapí hnízdo. V pondělí o tom informoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Pro ŽivotvČesku.cz změnu situace okomentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61), který je přesvědčen, že délka kauzy je ostudná. "To, že to trvalo státnímu zastupitelství tak dlouho, je ostudou státního zastupitelství," řekl v úvodu expolitik.

"Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako »kauza Čapí hnízdo«", stojí v prohlášení Aleše Cimbaly. Dále uvádí, že vina je kladena za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU. Druhá osoba je obviněna z pomoci při dotačním podvodu.

"Je to velká ostuda státního zastupitelství, že se s tím nedokázalo vypořádat dřív, ale snad si spravedlnost najde svou cestu," řekl pro ŽivotvČesku.cz k nové skutečnosti Miroslav Kalousek s tím, že Andreji Babišovi může krk zachránit, pokud bude zvolen v nadcházejících volbách na post prezidenta.

"Jsem přesvědčen, že mu došlo, že jestli se dostane před soud, tak nemůže být neodsouzen a jeho poslední šance je prezidentská imunita," dodal Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Bývalý předseda vlády v minulosti uvedl, že jde o účelové trestní stíhání. Expremiér tvrdí, že existuje snaha dostat ho z politiky. Andrej Babiš také uvedl, že kauza je uměle udržovaná pro případ, že by se rozhodl kandidovat v prezidentských volbách. Což dosud nepotvrdil, podle politologů k tomu ale směřuje.

Podstatou vleklé a nepřehledné kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se firma, která ji provozovala, přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Akcie podle vyjádření bývalého premiéra v té době vlastnily jeho děti a partnerka. Na dotaci pro malé a střední podniky by ale farma Čapí hnízdo jako součást Agrofertu neměla mít nárok.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.