Andrej Babiš nabídl lidem za očkování boty a drahý mobilní telefon. Po týdnu si to vyhodnotíme, říká

Andrej Babiš dostal jako první vakcínu
Andrej Babiš dostal jako první vakcínu
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2021

Premiér České republiky Andrej Babiš (66) chce veřejnosti ještě více zpřístupnit očkování proti koronaviru. Od pondělí proto začnou v Praze fungovat dvě očkovací místa, do kterých bude možné přijít bez předchozí registrace či objednání termínu. Budou na hlavním nádraží a v obchodním centru na Chodově. Andrej Babiš zároveň uvedl, že lidé, kteří do center na očkování přijdou, budou moci soutěžit o boty a mobilní telefony. Po týdnu chce vědět, jak na očkovací centra lidé reagují. "Počkáme týden a pak si to vyhodnotíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz, co od nových očkovacích míst čeká.

Premiér v tradičním nedělním proslovu na svém facebookovém profilu připomněl, že v pondělí začnou v Praze fungovat dvě očkovací místa, do kterých bude možné přijít bez předchozí registrace či objednání termínu. Jedinou podmínkou pro zájemce bude to, že nejsou k očkování registrováni jinde.

Lidé, kteří se nechají očkovat na daných dvou místech, se navíc mohou zúčastnit soutěže. Hlavní výhrou jednou týdně bude iPhone 12, každý den někdo vyhraje tenisky značky Converse a soutěžit se bude i o kupony do distribuční platformy videoher Steam.

Andrej Babiš očekává, že veřejnost bude mít o nová očkovací centra zájem. Nechtěl ale předem hodnotit, kolik lidí by se mělo nechat očkovat, aby otevření těchto míst považoval za úspěch. "Počkáme týden a pak si to vyhodnotíme," řekl premiér pro ŽivotvČesku.cz.

O tom, že by bylo lidi vhodné motivovat soutěží, mluvil i prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Ten nápad s loterií považuje za výborný. "Stát by měl lidem dávat peníze. Nebo je možné je motivovat nějakou loterií," řekl prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz v minulosti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí na Radě vlády pro zdravotní rizika také navrhne zkrácení intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech na 21 dní, a to od čtvrtka 15. července u nově se registrujících.

Zdravotníci od prosincového začátku očkování aplikovali v Česku přes 8,8 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Víc než třetina populace, zhruba 3,8 milionu lidí, má ukončené očkování. Dalších 1,4 milionu obyvatel je očkováno částečně. Za sobotu se očkovalo 36 122 lidí, zhruba o 2000 méně než předchozí týden, údaje se ale ještě zpětně zpravidla navyšují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.