Ivan Bartoš popsal, co by Piráti udělali na prvním místě, pokud by zvítězili ve volbách

Se svolením Ivana Bartoše
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 7. 2021

V posledním předvolebním průzkumu, který zveřejnila agentura STEM, se ukázalo, že hnutí ANO převzalo vedení s 26,7 % voličských hlasů a Česká pirátská strana v koalici se Starosty a nezávislými (STAN) si mírně pohoršila. Pokud by ale nakonec lidé přeci jen dali důvěru koaličnímu subjektu Ivana Bartoše (41) a Víta Rakušana (43) a povedlo by se jim sestavit vládu, došlo by v České republice na řadu zásadních změň. Šéf Pirátů pro ŽivotvČesku.cz prozradil, o co by se hned od začátku jeho strana zasadila. "Hned po volbách budeme chtít prosadit například zákon o dostupném bydlení, který podpoří výstavbu v obcích," upřesnil.

V posledních průzkumech různých agentur se koalici Pirátů a STAN povedlo několikrát předběhnout hnutí ANO. Podle posledního průzkumu STEM se ale dostalo do vedení hnutí premiéra Andreje Babiše (66) s celkem 26,7 %, které v předchozích týdnech naopak ztrácelo. Mírný propad pocítila koalice Pirátů a STAN, dostala by 24,1 % hlasů. Druhou nejúspěšnější koalicí by se stalo SPOLU – tedy trojice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ta by získala 17,4 %.

Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, jaké cíle si jeho strana dala, když by se jí po volbách v říjnu podařilo sestavit vládu. "Předěláme také nepovedený vládní stavbení zákon, aby mohli lidé konečně stavět rychle, snadno a bez ubíjející byrokracie. Chceme prosadit i teritorialitu exekutorů, možnost slučování dluhů pod jednoho exekutora a novelu insolvencí - je potřeba nastavit férový systém, který napomůže věřitelům lépe vymoci své peníze, i lidem v dluhových pastech, aby se mohli vrátit do běžného pracovního života, což přinese rozpočtu miliardy korun. Chceme zrychlit elektronizaci zdravotnictví a připravit se na budoucí možné vlny covidu nebo jakékoliv obdobné hrozby, abychom dokázali efektivně ochránit občany. Již nyní máme připravený anticovidový plán na podzim, aby nehrozily nekonečné lockdowny, nebylo ohroženo zdraví občanů, ekonomiky či nedošlo k zavírání škol. Budeme prosazovat i manželství pro všechny nebo lepší ochranu a podporu obětí domácího a sexuálního násilí," řekl pro ŽivotvČesku.cz výrazný politik.

Nad hranicí deseti, konkrétně s 10,9 % hlasů by uspělo SPD pod vedením Tomia Okamury (49). ČSSD naopak posílila a měla by na své straně 5,5 % voličů. Stejně by si vedlo KSČM a o 0,4 % méně hlasů by patřilo hnutí bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty (50). Celkem 2,6 % by obdržela koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. O procento méně voličů by pak dalo hlas Zeleným.

Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (68) se rozhodl pro dovolenou ve Francii. V sobotu odletěl do Německa, odkud přestoupil na let do země proslavené zejména vinařskými oblastmi. Úvod dovolené ale stráví sám, jeho partnerka Gabriela Kalábková (44) totiž skončila v karanténě. "Vrátila se ze Španělska a nastoupila do pětidenní karantény, takže za mnou přiletí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik, který se během prázdnin bude rozvádět.

"Obecně je pro nás nejklíčovější pomoci lidem a firmám z krize, dát do pořádku veřejné finance, umožnit malým a středním podnikatelům postavit se zase na vlastní nohy, podporovat inovace i vzdělávání a vyšetřit neprůhledné státní zakázky z období pandemie. Nezapomínáme ani na dlouho opomíjené problémy jako exekuce, dostupnost bydlení, nerovnost regionů, personálně oslabené zdravotnictví a mnohé další," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš k otázce, co by bylo první, kdyby Piráti historicky poprvé převzali vítězné otěže a stali by se vládnoucí stranou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu