Andrej Babiš nepřejde druhé kolo prezidentských voleb, míní politolog. Popsal, co by mu tam v případě kandidatury ublížilo

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (vpravo)
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (vpravo)
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Michal Brož, ČTK | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2022

Šéf hnutí ANO v úterý neuspěl u krajského soudu v Bratislavě. Ten v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše (67), že je neoprávněně veden v archivních svazcích StB jako agent. Expremiér se snaží své jméno očistit dlouhodobě, aktuálně může mít zvýšenou motivaci kvůli blížícím se prezidentským volbám, ve kterých uvažuje o kandidatuře. Podle politologa Josefa Mlejnka (43) z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy by bývalý premiér pravděpodobně postoupil do druhého kola. "V něm si ale myslím, že neposkládá potřebných 50 procent hlasů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Bratislavský soud sice Andreji Babišovi nevyhověl, o samotné oprávněnosti jeho evidence v dokumentech StB ale vlastně nešlo. Český expremiér v souladu s dřívější praxí slovenských soudů v roce 2012 zažaloval Ústav paměti národa (ÚPN), který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB. Ústavní soud ale před pěti lety, kdy zrušil dřívější verdikty krajského i nejvyššího soudu ve prospěch Babiše, zmíněné pravidlo prolomil. Zároveň ale neuvedl, kdo má být žalovanou stranou.

V roce 2019 pak ústavní soud zrušil ještě jiné verdikty krajského i nejvyššího soudu, které naopak Babišovu žalobu ve zmíněné kauze zamítly. Příslušný senát to zdůvodnil tím, že obecné soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovaným. A právě řešení této otázky, nikoliv samotné oprávněnosti evidence Babiše v dokumentech StB, bylo hlavním tématem, kterým se nyní krajský soud v Bratislavě zabýval.

Na voliče, kteří bývalého předsedu vlády podporují dlouhodobě a nevadilo jim ani jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, tento soud pravděpodobně nebude mít žádný dopad. Otázkou je, jestli by mohl ovlivnit lidi, kteří ho zatím nevolili, v případě prezidentské volby. V té podle politologa Josefa Mlejnka zatím nemá nikdo vysloveně »našlápnuto«.

"Andrej Babiš by zřejmě neměl problém se dostat do druhého kola, v něm ale může narazit. Podle mě totiž nemá dostatečný potenciál získat k těm voličům, kteří ho mají jako první volbu, někoho z těch ostatních, protože je pro ně často nepřijatelný. Šéf odborů Středula by se s Babišem asi »pral« o podobný elektorát voličů, v tom druhém kole si ale myslím, že neposkládá těch 50 procent. Narazí na to, že k němu má velká část veřejnosti negativní vztah," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Pokud by Andrej Babiš přesto zvítězil, tak se podle politologa těžko odhaduje, jak by funkci pojal. Vliv by na to podle politologa mělo i složení vlády.

"Pokud by to vzal jako určitou satisfakci, tak by s nadsázkou možná pět let jen kladl věnce. Možná by své pozice využil, aby pozitivně ovlivnil svůj byznys. Pozice prezidenta ale každopádně hodně závisí na tom, kdo je u vlády. Pokud vládne někdo, kdo má v parlamentu pohodlnou, navíc disciplinovanou většinu, tak prezident moc možností k přímým zásahům do politiky nemá," uvedl Josef Mlejnek s tím, že Miloš Zeman byl v jiné pozici, protože byl vlastně architektem té vlády.

"Dotlačil tam ČSSD, spoluzařídil tu podporu od komunistů a bez jeho pomoci by se Andrej Babiš zřejmě neobešel. Ve vládě pak bylo několik lidí, o kterých se zřejmě oprávněně říkalo, že to jsou vlastně prezidentští ministři," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že pokud by současná vláda Petra Fialy byla pevná a »stoosmička« hlasů držela pohromadě, tak by ji Andrej Babiš jako prezident v zásadě moc ohrožovat nemohl.

Vůči zmíněnému verdiktu krajského soudu se již nelze odvolat, je ale možné využít mimořádný opravný prostředek. Babiš spolupráci s StB opakovaně popřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.