Andrej Babiš oznámil, že si prezident přeje jeho kandidaturu na Hrad. Andor Šándor promluvil o spojenectví a Čapím hnízdě

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2021

Funkční období současného prezidenta Miloše Zemana (77) skončí na jaře 2023, a tak zůstává otázkou, kdo bude stát další roky v čele České republiky. Kandidátů, kteří už vedou své kampaně, je hned několik a možná se k nim přidá i předseda hnutí ANO Andrej Babiš (67). Bezpečnostní expert Andor Šándor (64) si myslí, že by však neměl splňovat podmínky. "Problém vzniká samozřejmě v tom, že by měl kandidovat bezúhonný člověk. Osobně si myslím, že nový prezident bude z kandidátů, o kterých ještě nevíme," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Kdo bude dalším prezidentem ČR, je už teď velkým tématem. V současné době rozjíždí své kampaně několik ambiciózních kandidátů. O to více se vše kolem toho začalo řešit v souvislosti s vážným zdravotním stavem současné hlavy státu. V polovině října skončil Miloš Zeman na jednotce intenzivní péče (JIP) v pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Na základě toho se otevřela diskuze k článku 66 ústavy, který má v některých konkrétních případech možnost odebrat prezidentské funkce.

Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období před 8. březnem 2023 a jeho další kandidatura není možná. O nejvyšší post se budou ucházet například politik Pavel Fischer (56), advokátka Klára Long Slámová (44), člen Senátu PČR Marek Hilšer (45) a v řešení jsou i jména ekonomky Danuše Nerudové (42), generála Petra Pavla (60) nebo hudebníka Michaela Kocába (67).

Pro server Blesk.cz se vyjádřil sám premiér Andrej Babiš, který měl pro média i veřejnost jasné sdělení. "Prezident by si přál, abych kandidoval," oznámil během čtvrtečního odpoledne. Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor má k jeho případné kandidatuře několik »ale«.

"V České republice může kandidovat na post prezidenta každý, kdo má buď podporu dvaceti poslanců a deseti senátorů, nebo posbírá 100 000 ověřených podpisů. V případě Andreje Babiše je asi zřejmě, že pokud se tak rozhodne, poslanecký klub mu tu podporu dá. Nejsem si úplně jistý citací Ústavy, ale problém vzniká samozřejmě v tom, že by měl kandidovat bezúhonný člověk. Ale Andrej Babiš je a bude trestně stíhán a hrozí mu i nějaký verdikt týkající se STB za minulého režimu, neboť na Slovensku objevili jeho registrační kartu. A to se opravdu těžko může zfalšovat, nicméně nejsem soudce. Samozřejmě tyto dvě věci by ho v očích lidí asi moc nefavorizovaly, byť to, že byl několik let stíhán nebo vyšetřován za Čapí hnízdo, nějak neovlivnilo jeho ambici kandidovat do Poslanecké sněmovny a vykonávat funkci premiéra České republiky. Je to o voličích, kteří rozhodnou, zda by měl Andrej Babiš šanci stát se prezidentem. Osobně si myslím, že nový prezident vzejde z kandidátů, o kterých ještě nevíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

O vlastním tipu na člověka, který by se stal ideálním nástupcem nebo nástupkyní současného prezidenta, zatím příliš konkrétně mluvit nechce. "Nerad bych teď někoho jmenoval, aby to nevypadalo, že kádruju. Ne že bych se inspiroval vzorem na Slovensku, nicméně by mi vůbec nevadilo, kdyby měla Česká republika v prvé řadě nekonfliktní osobu, která by v současné krizové době společnost skutečně spojovala. Myslím si, že rozdělená společnost v postcovidovém období, kdy tu máme nezaměstnanost, rostoucí inflaci, neustálé zdražování, by si zasloužila člověka, který k ní promluví, když je potřeba. A ve svém projevu bude lidem říkat, že existuje nějaké světlo na konci tunelu. Někdo, kdo bude zkrátka sjednocovat. Umím si představit i nějakou ženu, která má za sebou veřejnou službu, řekněme i nějaký odborný výkon ve funkci, kterou zastávala," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní expert, co by podle jeho představ měl splňovat vhodný kandidát do této zcela zásadní funkce.

"Nechci zpochybnit vyjádření Andreje Babiše o tom, co prezident řekl, ale na narovinu… pokud by to tak bylo, pak by pan prezident odpustil premiérovi některé výroky, které zaznívaly z jeho úst v době, kdy na tom Miloš Zeman byl velmi špatně a ležel na JIP v Ústřední vojenské nemocnici. Je to spíše otázka na pana prezidenta, zda to bylo takto přesně řečeno. Pokud by to zaznělo přímo od Miloše Zemana v médiích nebo podobně, pak bych to považoval za relevantní, čímž ovšem nechci říct, že Andrej Babiš lže. Měl jsem dojem, že premiér v jistou chvíli pochopil, že prezident už není silná karta, volby dopadly, jak dopadly… Pak mi přišlo, že jejich spojenectví nevzniklo ze srdce, ale bylo spíše spojenectvím z rozumu," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.