Andrej Babiš rozvolňovat nechce, uvažuje o povinných respirátorech. Odborník se vyjádřil k ochraně úst a nosu

Ilustrační snímek - respirátor třídy FFP2
Ilustrační snímek – respirátor třídy FFP2
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2021

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu Sněmovny s prodloužením nouzového stavu prodlouží nyní platná. Sněmovna bude na žádost vlády o prodloužení nouzového stavu do 21. února jednat ve čtvrtek. Babiš také zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory. "Zavedení povinných respirátorů, je krok správným směrem, nesmíme však zapomenout, že není respirátor jako respirátor," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V souvislosti se šířením takzvané britské mutace koronaviru Německo a Rakousko zavádějí povinnost nošení respirátorů či chirurgických roušek ve veřejné dopravě a obchodech. Česko jich má podle Babiše v zásobě a u výrobců dost, otázkou je jejich cena a hrozba, že s vyšší poptávkou jejich cena poroste. Omezení ceny státem by podle něj mohlo znamenat, že výrobci je raději vyvezou.

"To, že premiér nechce rozvolňovat, je velmi dobrá zpráva a je z ní patrné, že má nejspíš v ruce přesná data o budoucím vývoji epidemie. Pokud jde o zavedení povinnosti respirátorů, jde jednoznačně o krok správným směrem. Je jasné, že běžné roušky chrání primárně okolí, nikoliv nositele. Oproti tomu respirátory nejméně třídy FFP2 dokáží do značné míry před nákazou ochránit jejich nositele i jeho okolí. V zimě, kdy dochází k šíření viru spíše aerosolem než kapénkami, bych však pro svou ochranu volil spíše respirátor třídy FFP3, ale to už je otázka každého jednoho člověka. Je potřeba ovšem zdůraznit, že není respirátor jako respirátor. Respirátory s výdechovým ventilem bez filtru okolí nechrání, a jejich nošení namísto roušek by mohlo být kontraproduktivní. Také je mimořádně důležité, jak dobře respirátor sedí na obličeji. A pochopitelně, nesmíme ho nosit chybně nebo dokonce »na Klause«, tedy vůbec," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr, který podotkl, že přísnější pravidla mohou více ochránit rizikovou skupinu.

Balení 50 kusů chirurgických roušek lze v e-shopech podle srovnávače cen Heureka.cz koupit za 115 korun, jedna tak vyjde na 2,30 koruny. Cena respirátoru třídy FFP2 se pohybuje mezi sedmi a devíti korunami.

Ústřední krizový štáb podle jeho předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) dnes zadal ministerstvu průmyslu vypracovat analýzu, jaké jsou výrobní kapacity respirátorů FFP2 v Česku. "Kdybychom chtěli jít cestou, že bychom nařizovali jejich využití plošněji než teď, mělo by to vliv na dostupnost na trhu. Musíme si ověřit, že ta komodita bude dostupná," uvedl. Ve státních hmotných rezervách je podle něj aktuálně 16 milionů kusů. V pátek by mohla vláda debatovat, zda a na jakých místech by bylo nařízení respirátorů vhodné, doplnil Hamáček.

Takzvanou britskou mutaci nového typu koronaviru zaznamenali v polovině prosince v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko. V Česku ji laboratoře potvrdily v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády řekl, že mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.