Andrej Babiš zhodnotil bitku ve Sněmovně. Jak se zachoval poslanec Volný, je totálně nevhodné a hloupé, říká

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia.cz

Jednání ve Sněmovně, ve které hlavním bodem ve čtvrtek bylo prodloužení nouzového stavu, mělo naprosto netradiční dohru. Mezi poslanci se strhla strkanice, kterou lidé znají spíše z jednání ve východních zemích. "To, jak se zachoval poslanec Lubomír Volný, je totálně nevhodné a hloupé," uvedl Andrej Babiš k bitce politiků.

Redakce ŽivotvČesku.cz požádala premiéra Andreje Babiše o vyjádření k události, kterou česká Sněmovna nepamatuje. V SMS zprávě odkázal na svůj Twitter.

"To, jak se zachoval poslanec Lubomír Volný, je totálně nevhodné a hloupé. Kdybych to měl komentovat, napadaly by mě jen výrazy, které nejdou publikovat. Nic takového rozhodně nepatří na půdu @snemovna. Jen celé společnosti dokazuje, že není schopný normální a slušné diskuze," napsal Andrej Babiš ve svém příspěvku na Twitteru.

Několik poslanců se ve čtvrtek odpoledne fyzicky napadlo u předsednického pultíku. Hlavním účastníkem bitky byl především poslanec Lubomír Volný. Stalo se tak poté, co předsedající Tomáš Hanzel vypnul Volnému mikrofon u řečnického pultíku. Následně nezařazený poslanec chtěl ve svém proslovu pokračovat u mikrofonu předsedajícího.

"Jestli tady půjdeš, dostaneš flákanec,“ vyhrožoval Volný Hanzelovi, následně se poslanci do sebe pustili. Zabránit se rvačce snažil nejen sám Hanzel, ale i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka či poslanec Ondřej Veselý. Po šarvátce bylo jednání Sněmovny přerušeno.

Pro ŽivotvČesku.cz se po bitce vyjádřil hlavní aktér Lubomír Volný. "To nebylo kvůli tomu, že bych neměl roušku. Tomu incidentu předcházelo hrubé vyjádření ze strany kolegy Feriho, který mě v průběhu debaty nazval idiotem. Potom to pokračovalo hrubou urážkou ze strany pana předsedajícího pana Hanzela. Ten nám říkal »fuj a styďte se«, když jsme vystupovali bez roušek. Při jednání petičního výboru, kde byl pan Landa, bylo ale vystupování bez roušek běžné, tam se na mikrofon hovořilo bez roušek a mikrofon se dezinfikoval, takže to není nová situace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Volný.

Češi by neměli počítat s rozvolňováním a spíše se připravit na to, že práce z domova bude ...

"Já reagoval na urážky pana Hanzela a vyčítal jsem mu činnost ČSSD za poslední měsíce, protože se za vládní funkce hnutím ANO nechají vždy zatlačit do kouta a vše odsouhlasí. On mě poprvé přerušil, že když nebudu mluvit k tématu, že mi vypne mikrofon. Ale já k tématu mluvil, protože jsem odpovídal na jeho prvotní útok. Pak jsem zmínil fakt, proč se mu v Karviné přezdívá Hanzel Desítka. V Karviné koluje takový vtip, že pan Hanzel z každé státní zakázky měl deset procent. To není obvinění, to je jeho přezdívka. V tom okamžiku mi vypnul mikrofon. Já ho ale varoval, že pokud ten mikrofon neoprávněně vypne, tak že si sednu na jeho místo a použiji jeho mikrofon. On to vypnul. Já si myslím, že tu zavání tvrdou socanskou a anoistickou cenzuru. Byli jsme tu v minulosti svědky jiných scén, když tu křičel třeba Kalousek s Babišem, či představitelé KSČM a ODS i opozice. To tady padaly jiné výroky a nikdo nikomu mikrofon nevypínal. Až když se najdou poslanci, kteří tato opatření kritizují razantně, tak jsme cenzurováni a uráženi. Já říkám, že to nezvládli řídící schůze, zejména to nezvládl pan Hanzel, který cítí, že má právo urážet, ale nikdo nemá právo ho kritizovat. Teď bude jednání na mandátním a imunitním výboru a tam řeknu to samé, co nyní říkám vám," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz nezařazený poslanec a dodal, že na bitku ve Sněmovně je dobře fyzicky vybaven.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.