ANO opět ve vedení. Aktuální průzkum poslal koalici Pirátů a STAN na třetí místo. Promluvil Vít Rakušan

Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2021

Podle posledního aktuálního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by volby ovládlo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (66) s 23,5 procenty. Až na třetím místě by se tentokrát s 21 procenty voličských hlasů umístila koalice České pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí. Podle předsedy STAN Víta Rakušana (43) není nic rozhodnuto a koalice je stále ve hře. "Pro nás je to potvrzení toho, že naše koalice oslovuje a má šanci vyhrát. Uděláme pro to úplně všechno. Naše opravdová kampaň teprve začne," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podzimní volby se pomalu blíží a aktuální model CVVM ukazuje, že do vedení se aktuálně dostalo hnutí ANO se ziskem 23,5 procenta. Na druhém místě s 21,5 procenty voličských hlasů by se umístila koalice SPOLU - tedy trojice tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Třetí pozice by s odstupem půl procenta patřila koalici České pirátské strany a STAN, toto uskupení by mělo 21 procent. Strana SPD Tomia Okamury (49) by získala devět procent a Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) jen o procento méně.

Do Sněmovny by se dostala i ČSSD, která měla v minulých průzkumech nízkou podporu voličů. Nyní by získala 6,5 procenta. Naopak velký propad by zaznamenala strana Přísaha bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty (50) – získala by pouze tři procenta a nedostala by se tím pádem do Poslanecké sněmovny. Nejméně hlasů voličů v průzkumu obdrželi Zelení, konkrétně dvě procenta a o pouhé půl procento více pak uskupení Trikolóra, Svobodní a Soukromníci.

"Výsledky prvních třech subjektů jsou v pásmu statistické chyby, sami výzkumníci v komentáři dodávají, že nelze říci, který z těchto subjektů skutečně vede. Pro nás je to potvrzení toho, že naše koalice oslovuje a má šanci vyhrát. Uděláme pro to úplně všechno. Naše opravdová kampaň teprve začne," zhodnotil výsledky předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.