ANO ztrácí voliče, ČSSD mimo Poslaneckou sněmovnu: Hamáček přiznal, že vláda dělá chyby

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2020

Volební model z přelomu září a října ukazuje, že hnutí ANO ztrácí voliče. Strana premiéra Andreje Babiše má ale pořád přes 24 procent. Mnohem horší nálada je u komunistů a sociálních demokratů, podle průzkumu agentury Kantar by obě strany zůstaly mimo Poslaneckou sněmovnu. Do volebních preferencí se promítá koronavirové téma. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček v neděli přiznal, že vláda učinila řadu chyb při rozhodování.

Ať si to politici přejí, nebo nikoliv, je jasné, že nemoc covid-19 a vládní opatření ovlivňují rozhodování voličů. Zdá se, že část voličů ztrácí důvěru ve vládu. Česká televize nechala u agentury Kantar CZ zpracovat volební model, který ukazuje, že hnutí ANO ztrácí podporu. Podle průzkumu by stranu Andreje Babiše v tuto chvíli volilo 24,5 voličů.

Na druhém místě se drží Piráti s devatenácti procenty, třetí ODS by podle průzkumu v tuto chvíli získala 13,5 procent.

Ponurá nálada panuje u komunistů. Ti by se ziskem 4,5 procent zůstali mimo Poslaneckou sněmovnu. Podobně by dopadla také strana, které předsedá ministr vnitra Jan Hamáček. ČSSD by podle posledního průzkumu získala jen 4 procenta.

Mimo Poslaneckou sněmovnu by zůstala také Trikolóra Václava Klause mladšího. Naopak STAN a SPD by se do Poslanecké sněmovny dostaly. Hnutí STAN má podle agentury Kantar 9,5 procent, strana Tomia Okamury pak drží 8 procent.

Voliče ČSSD zřejmě netěší, že strana se podílí na chaotických rozhodování kolem koronavirové epidemie. Ministr vnitra Jan Hamáček v diskuzním pořadu na Prima CNN přiznal, že vláda udělala několik chyb.

Podle Hamáčka bylo chybou, že vláda nechala otevřené školy a žáci 1. září nastoupili na klasickou výuku. Hamáček také přiznal, že vláda podcenila data a grafy, které v létě předkládali odborníci. Ve hře může být dokonce totální lockdown.

"Jsem přesvědčen, že ta poslední opatření musejí zabrat, na to jsou analýzy a studie ze zahraničí. Pokud by se ukázalo, že ta taktika nezabírá, tak z alternativ, které vláda má, už je jen alternativa lockdownu," uvedl na Prima CNN ministr vnitra Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.