Apokalypsa obrazem po rozednění: Autentické snímky běsnění tornáda na jihu Moravy, jeho síla byla F3 až F4

Následky tornáda na jižní Moravě
Následky tornáda na jižní Moravě
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Domy bez střech, povalená auta, ohně, stovky zraněných a nejméně čtyři mrtví. To je předběžný účet po řádění tornáda na jihu Moravy. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. "Vypadá to, jako by těmi obcemi prošla válečná fronta. Stovky, možná tisíce zničených domů," tak popsal situaci na Hodonínsku a Břeclavsku pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček (42), který do postižené oblasti odcestoval už v noci. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila meteoroložka Dagmar Honsová, která popsala sílu ničivého meteorologického jevu.

Hasiči vyslali do nejvíce zasažených oblastí jižní Moravy přes 100 jednotek. V akci je těžká technika i kynologové, kteří se snaží najít lidi v sutinách zřícených domů a budov. Záchranáři odmítli pomoc dobrovolníků, a to z důvodu, že v současnosti potřebují klid na práci.

Stopa tornáda, které demolovalo, co mu stálo v cestě, přesáhla na délku 15 km. V této oblasti tornádo zanechalo absolutní zkázu. "K hodnocení síly tornád se používá rozšířená Fujitova stupnice, která upřesňuje sílu tornáda podle škod. Mluví se o síle F3 nebo F4. Přesněji to půjde rozhodnout až po detailním průzkumu terénu," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že rychlost větru při tornádu F3 přesahuje 219 km/h, při F4 je to 267 km/h.

Podle meteoroložky v nejbližších dnech už nelze očekávat podobný meteorologický jev. "Ani v nejbližších letech se s něčím podobným nesetkáme," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Nejsilnější zaznamenané tornádo na našem území je z 9. června 2004 v Litovli. Tehdy mělo intenzitu F3.

Premiér Andrej Babiš označil přírodní katastrofu na Hodonínsku a Břeclavsku za obrovskou tragédii. Do oblasti se v pátek hodlá osobně vydat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.