Apokalyptický scénář: Může vzniknout varianta mutace, která bude klinicky závažnější, říká Roman Prymula

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 2. 2021

V současnosti se na světě zatím objevily tři varianty koronaviru SARS-CoV-2: kromě takzvané britské jsou to i jihoafrická a brazilská. Všechny jsou nakažlivější, než původní varianta. Zda způsobují také horší průběh covidu-19, ale zatím není jasné. Existuje ale riziko, že budou vznikat další kmeny viru, které mohou představovat vysoké riziko z pohledu klinických průběhů. "Mutace se budou spontánně objevovat," odhadl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56).

Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. Britská je podle odborníků nakažlivější o 30 až 70 procent než dosavadní. Podle epidemiologa Romana Prymuly není do budoucna vyloučeno, že svět se setká s mutací mnohem nebezpečnější, než jsou současné.

"Mutace se budou spontánně objevovat a určitě není možné do budoucnosti vyloučit, že vznikne varianta, která bude výrazně klinicky závažnější a zároveň se bude rychle šířit," nastínil pro ŽivotvČesku.cz.

V současnosti kvůli rozšíření nakažlivějších mutací koronaviru už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit i za několik sekund. Efektivním v souvislosti s ochranou před nákazou je využití respirátorů, a to minimálně třídy FFP2. Dále se pak očkování, v Česku ale zatím není stále dostatek vakcín, aby došlo k rychlému proočkování populace a navození kolektivní imunity.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.