Atentát na Fica jako možný důsledek radikalizace společnosti. Poradce prezidenta Pavla popsal, co tomu předcházelo

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2024

Komentář: Se středečním útokem na slovenského předsedu vlády Roberta Fica se do popředí dostala otázka rizikové radikalizace společnosti. V minulosti politik zveřejnil video, ve kterém hovořil o tom, že čeká, že pod vlivem progresivních médií někdo zavraždí jednoho z předních vládních politiků. Jde však o obvinění, kdy sám Fico před dvěma lety –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jen příkladem –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na prvomájové stranické akci v Nitře burcoval dvoutisícový dav vulgárními slogany o tom, že prezidentka Čaputová je americká kur*a. Redakce ŽivotvČesku.cz ohledně »blbé nálady ve společnosti v globálním pohledu« oslovila bývalého diplomata a takzvaného prezidentova přítele po boku – poradce Petra Koláře. Ohlédl se do doby, kdy se »situace začala lámat« a v jejímž důsledku jsou lidé více neklidní a méně tolerantní.

Neviditelná hrozba covid-19 je jedním z milníků, který odstartoval sérii událostí, jimiž svět prochází. Vše začalo v roce 2019, když nový typ koronaviru SARS-CoV-2 udeřil. S jeho ústupem se přihlásila energetická a ekonomická krize a započala ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Zlé události doprovázela po většinu doby vysoká inflace, teprve v posledních měsících začala postupně klesat. Oči světa se upřely mimo jiné na Blízký východ, kde Izrael čelil útoku teroristického hnutí Hamás a podnikl odvetné údery. Mrtví se počítají v desítkách tisíců.

Petr Kolář se ohlédl ještě dále. "Myslím, že to nezačalo přímo od covidu, ale už dříve. Už tím, jak se začala štěpit společnost ve Spojených státech po teroristických útocích z 11. září 2001. Následně to přešlo do období, kdy se demokraté a republikáni začali méně a méně snášet a napadat, což se přeneslo do Evropy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz komentátor a bývalý diplomat, který tak poukázal na čím dál větší prohlubování takzvaných příkopů ve společnosti, až nebezpečnou »nesnášenlivost« mezi politickými aktéry a jejich čím dál více hrubnoucí rétoriku.

Následně ostřílený poradce prezidenta doplnil neobvyklou koncentraci nepříznivých událostí o masivní příliv žadatelů o azyl a nelegálních migrantů do EU z poslední doby.

"V Evropě je to mimo jiné umocněno takzvanou »migrační krizí«, kdy důsledkem celého souboru popsaných událostí je to, že si lidé odmítají naslouchat a chápat se," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který byl mimo jiné země v minulosti velvyslancem v Rusku a USA a s prezidentem Pavlem spolupracoval už před jeho zvolením do čela státu, radil mu především v zahraničněpolitických otázkách. 

Jen pro zajímavost, pokud jde o data, v roce 2022 bylo na trhu práce EU zaměstnáno 9,93 milionu občanů ze zemí mimo EU (z 193,5 milionu osob ve věku od 20 do 64 let), což odpovídá 5,1 procenta z celkového počtu.

Pokud pak jde o samotný atentát na slovenského premiéra, spáchal ho ve městě Handlová jednasedmdesátiletý muž z města Levice na jižním Slovensku. Podle více zdrojů měl střílet z legálně držené pistole. Po atentátu byl okamžitě zadržen. Ve čtvrtek ráno ho policie obvinila z úkladné vraždy z pomsty na chráněné osobě ve stadiu pokusu, hrozí mu tak trest 25 let až doživotí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.