Audio: Karanténa nemusí být jen pro Karvinsko. Roušky a opatření nemající dopad na ekonomiku, se mohou vrátit, říká Roman Prymula

Roman Prymula promluvil o situaci v Česku.
Roman Prymula promluvil o situaci v Česku.
Foto: vlada.cz / pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že ve »hře« je karanténa pro Karvinsko, aby došlo k zamezení šíření koronaviru. Aktuálně řada zemí zařadila Česko na seznam rizikových zemí, což dovolenkářům může způsobit nepříjemný problém. Epidemiolog Roman Prymula poskytl exkluzivní rozhovor pro Život v Česku.cz ve kterém nastínil, že situace je vážná. A karanténa se nemusí týkat jen Karvinaka.

"Situace je závažná a bohužel je to natolik vyhrocená, že karanténa v oblasti Karvinska nemusí stačit. Těch lokalit v okolí severní Moravy je více. Určitě je situace riziková a promítá se do hodnocení celé České republiky," říká v exkluzivním rozhovoru pro ŽvČ Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že situace se v Česku může do týdne vylepšit a Česko může být zpět zařazeno do zemí, které jsou bezpečné. "V dalších státech vyhodnocují situaci po týdnu. Myslím si tedy, že by se to mohlo změnit poměrně brzy. Není to asi otázka několika týdnů, ale třeba maximálně týdne, pokud se podaří tu situaci zlepšit v následujících dnech," uvedl pro Novinky.cz ministr zdravotnictví.

Podle epidemiologa Romana Prymuly to není zcela reálné. "Týden je naprosto nerealistický," zdůraznil v rozhovoru pro Život v Česku a zároveň nastínil, jaké kroky by mohla vláda učinit, pokud by se šíření koronaviru dostalo zcela mimo kontrolu.

"Opatření, která nemají přímý dopad na ekonomiku, by se vrátit mohla. To jsou roušky," uvedl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

Co všechno k současné situaci, kdy Česko čtyři evropské země umístily na seznam rizikových oblastí, Prymula řekl? To si poslechněte v exkluzivním audiorozhovoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.