Audio: Nemám ambice jít po krku Vojtěchovi, jde o naše peníze, uvedl Ivan Bartoš k policejní razii u ministra zdravotnictví

Piráti podávali podnět na NKÚ.
Piráti podávali podnět na NKÚ.
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2020

Ve čtvrtek policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřovali nákupy ochranných pomůcek v čase nouzového stavu. A provedli razii v několika firmách, které Ministerstvu zdravotnictví v době nouzového stavu dodaly ochranné pomůcky. Detektivové se stavili i na ministerstvu zdravotnictví - působišti šéfa rezortu Adama Vojtěcha. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš pro Život v Česku poskytl rozhovor v souvislosti s podnětem, který Piráti podávali u NKÚ kvůli předraženým zakázkám.

"Na firmy, které dodávaly ministerstvu zdravotnictví ochranný materiál, jsme už upozorňovali v dubnu," poznamenal v rozhovoru pro Život v Česku Ivan Bartoš, že otázka, pokud jde o rychlost zásahu, je sporná.

"Pana ministra Vojtěcha jsem varoval již v půlce dubna a vysvětlil, že je nutné nakupovat kvalitní ochranné pomůcky za adekvátní cenu a od důvěryhodných dodavatelů," uvedl Bartoš s tím, že v nákupech mohl být spáchán trestný čin.

"Nemám osobní ambici jít po krku panu ministrovi či nějakým firmám. Důležité je, že jde o naše peníze a nehospodárně se s nimi zachází a někdo na nich bohatne. Uvidíme, co policie zjistí," vysvětluje v rozhovoru Bartoš, proč Piráti předražené zakázky nenechali jen tak »vyšumět«.

Kromě firem jako Recea Prague, LA Factory, či společnosti Batist, která dodala ministerstvu respirátory ve výši 6,9 milionu korun, přišli detektivové také na ministerstvo zdravotnictví.

Resort ministra Vojtěch v reakci uvedl, že nešlo o prohlídku. „Na vyžádání policie jsme v několika případech poskytli součinnost, stejně jako to děláme u dožádání finančních, celních i jiných orgánů,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Co všechno Ivan Bartoš řekl v souvislosti se čtvrteční razií, si poslechněte v exkluzivním rozhovoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.