Audio: Zavře Chorvatsko hranice? Zpřísní určitě opatření, říká Roman Prymula. Doporučil, kam bez obav na dovolenou

Roman Prymula promluvil o současné epidemiologické situaci v Chorvatsku.
Roman Prymula promluvil o současné epidemiologické situaci v Chorvatsku.
Foto: reprofoto Česká televize /
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2020

V Chorvatsku začíná být epidemiologická situace nepříznivá, o tom svědčí i sobotní rekordní denní přírůstek nakažených. V tomto směru Chorvatsko zavádí opatření v souvislosti se zamezením šíření viru. Jde zejména o roušky. Nemusí ale u toho zůstat a tamní vláda může v zákazech či nařízeních pokračovat. "Bude záležet na vývoji situace," řekl v rozhovoru pro Život v Česku epidemiolog Roman Prymula.

V pátek úřady ohlásily 116 nakažených během 24 hodin. V sobotu je počet nakažených vyšší. Od prvního případu nákazy, který byl odhalen 25. února, je ve čtyřmilionové zemi celkem registrováno 3672 infikovaných. Celkem 118 zemřelo.

Kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace budou od pondělí povinné roušky v obchodech, i pro obsluhující personál v pohostinských zařízeních. V prostředcích hromadné dopravy jsou roušky nezbytné už několik týdnů.

Další opatření

Epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru pro Život v Česku nastínil, co by se dělo, kdyby se počet nakažených začal nekontrolovatelně šířit. "Kdyby se na seznam červených zemí dostalo Chorvatsko, bylo by to nešťastné. Pro Čechy určitě," nastínil Prymula, co by se dělo, kdyby muselo Česko v takzvaném semaforu přeřadit Chorvatsko do rizikových zemí.

Podle uznávaného epidemiologa v tuto chvíli hrozí, že Chorvatsko se stupňujícím se počtem nakažených zavede další opatření. "Pokud by docházelo k nárůstu na 200 a více za uplynulých 24 hodin, tak už by to bylo signálem, že hrozí vyšší míra nákazy a lze očekávat zásadní opatření," míní epidemiolog.

Co všechno o současné situaci řekl a do kterých zemí je ideální aktuálně cestovat, si poslechněte v exkluzivním audiorozhovoru s Romanem Prymulou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.