Babiš řeší Vrbětice a covid zmizel. ANO na krizi vydělá, ČSSD nikoliv, odhaduje politolog

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Foto: showpix.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2021

Vrbětická kauza, která vztahy mezi Českem a Ruskem poslala hluboko pod bod mrazu, ovlivní také náladu mezi voliči. Tradiční volič ČSSD odklon od Ruska nepochopí. Hnutí ANO ale může na mezinárodní krizi vydělat. Podle politologa Lubomíra Kopečka se chvíli nebude mluvit o tom, zda premiér Andrej Babiš (66) zvládá či nezvládá koronavirovou krizi. "Pro ANO mohou mít tyto události paradoxně spíše pozitivní důsledky," odhadl politolog pro ŽivotvČesku.cz.

Oficiální obvinění Ruska, že stojí za výbuchy ve vrbětickém muničním skladu v roce 2014, bude mít vliv také na tuzemskou politiku. Podle základních informací, které mají voliči k dispozici, to vypadá, že názorový obrat během jednoho týdne předvedl zejména předseda ČSSD Jan Hamáček.

Ten minulý víkend ovládl stranický sjezd a zdálo se, že pevně třímá otěže událostí. Z vedení strany odřízl rivala Tomáše Petříčka, »vypakoval« ho také z ministerstva zahraničí a dočasně se ujal vedení resortu. Je otázkou, zda už na počátku minulého týdne Jan Hamáček tušil, jaký humbuk se kolem ministerstva zahraničí strhne.

Ještě v pátek večer byl Jan Hamáček připraven odletět do Ruska, aby jednal o dodávkách vakcíny Sputnik V. V tu chvíli vystoupil Andrej Babiš a Hamáčkovi důrazně doporučil, aby do Moskvy necestoval. V sobotu pak oba muži oznámili, že za explozemi v Vrběticích podle šetření Bezpečnostní informační služby stojí dva ruští agenti. Jan Hamáček přestal hájit ruské pozice, naopak několikrát uvedl, že Česká republika musí postupovat jako sebevědomý svrchovaný stát.

"Když se dívám na to, co ČSSD v posledních dnech udělala, tedy že odřízla liberálně-progresivní křídlo kolem Tomáše Petříčka, které z hlediska postojů bylo k Rusku kritické, tak si myslím, že s následnou kauzou Vrbětice a zhoršením vztahů s Ruskem, se ČSSD tak trochu sama střelila do nohy," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček s tím, že tradiční voliči sociální demokracie budou mít možná těžkosti tento krok pochopit a přijmout.

"Jan Hamáček určitě není člověk, který by byl schopen nějak autenticky ztělesňovat protiruský postoj, navíc to jeho manévrování v posledním týdnu kolem cesty do Ruska působí naprosto nesrozumitelně. V tomto kontextu ta kauza určitě nebude ničím, co pomůže podpoře ČSSD. Spíše to opravdu v kontextu sjezdu a vládních změn po sjezdu působí, jako zamotání se do politiky, která je pro voliče ČSSD naprosto nesrozumitelná," dodal k vyhlídkám ČSSD respektovaný politolog.

V jiné situaci je předseda hnutí ANO. Vztah Andreje Babiše k Rusku byl vždy hodně pragmatický, protože premiér si uvědomuje, že Česko je pevně zakotveno ve strukturách Evropské unie. O západní orientaci premiéra Babiše mimo jiné svědčí rok 2019, kdy byl Andrej Babiš pozván do centrály CIA. Analytici tuto prokázanou čest dávali tehdy do souvislosti s tím, že Američané si cení práce českých zpravodajců. Šéf BIS Michal Koudelka, který na Hradě oblíben není, dostal dokonce v centrále CIA ocenění za vzájemnou spolupráci. Andrej Babiš tak může v současných dnech vystupovat jako autentický prozápadně orientovaný politik.

Česká republika je ve válce s koronavirem už více než rok. Po návratu k normálnímu způsobu života touží každý. Podle odborníků by v průběhu května mohlo přijít větší rozvolnění v oblasti služeb. Epidemiolog Roman Prymula (57) potvrzuje, že i podle jeho osobního odhadu bude zásadní měsíc květen. "Určovat přesné datum k otevření restaurací je poměrně spekulativní," uvedl bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

"Pro ANO to podle mě nebude mít negativní důsledky. Naopak to může mít důsledky spíše pozitivní, protože to dost překrylo a nejbližší týdny ještě bude překrývat jakoukoliv debatu o pandemii a vlastně i debatu o tom, zda vláda zvládla či nezvládla zejména ekonomická opatření kolem epidemie. Hnutí ANO paradoxně může vydělat na »kauze Vrbětice« z hlediska toho, že to přeruší tu neustálou debatu o tom, že komunikačně i exekutivně nezvládá záležitosti související s pandemii," předpověděl politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Zajímavé také bude sledovat, jak se změní vztahy mezi premiérem a prezidentem. Andrej Babiš dal najevo, že jsou momenty, kdy vystupuje jako sebevědomý předseda vlády, který se alespoň někdy nemusí o vůli Hradu opírat. Co přesně »kauza Vrbětice« pro tuzemskou politiku znamená, napoví zřejmě příští víkend - v neděli má prezident Zeman v televizním pořadu sdělit, jak celou záležitost vnímá.

Minulý týden probíhalo jednání imunitního a mandátového výboru, ten vydání bývalého premié...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu