Babiš si koupil zámek za 400 milionů, říká Ivan Bartoš a poukázal na praní špinavých peněz. Monika Babišová se vyjádřila

Profimedia
Andrej Babiš s manželkou
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 3. 10. 2021

Týden před volbami je pořádné dusno kolem premiéra Andreje Babiše (67). Lídr Pirátů Ivan Bartoš (41) předsedu hnutí ANO obvinil z toho, že si ve Francii tajně koupil zámek za 400 milionů korun. "Podle odborníků operace nese znaky praní peněz," uvedl předseda Pirátů. Toto tvrzení rázně popřela Monika Babišová (47). "Žádný zámek není, ani nikdy nebyl," uvedla manželka premiéra pro ŽivotvČesku.cz.

"Zatímco naší zemi vyždímal jako kus hadru, chystá si pan Babiš únikový plán za 400 milionů na zámečku na francouzské Riviéře. Koupil si ho tajně a přes společnosti z daňových rájů, proti kterým údajně bojuje do roztrhání těla. Podle odborníků operace nese znaky praní peněz," uvedl Ivan Bartoš na svém facebookovém profilu.

Má se jednat o únik dokumentů a kauzu označovanou jako Pandora Papers. Dokumenty mají přinášet informace o offshorových aktivitách, majetku a skrytých investicích více než stovky miliardářů a více než 35 hlav států a vlád. Mezi nimi je právě i Andrej Babiš. Ten si podle uniklých dokumentů poslal přes své offshorové firmy téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti.

"Žádný zámek není, ani nikdy nebyl," uvedla manželka premiéra Monika Babišová pro ŽivotvČesku.cz a rezolutně popřela, že by o operaci cokoliv věděla. "Nesmysl, lže," tak pro ŽivotvČesku.cz na slova Ivana Bartoše reagoval přímo premiér. "Je to před každými volbami stejné, vytáhnou něco z dávné minulosti, aby se pak ukázalo, že se nic nestalo," dodal premiér na dotaz agentury ČTK.

Web investigace.cz uvedl, že si Babiš v červenci 2009 nechal pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé.

Luxusní dům předsedy hnutí SPD Tomia Okamury (49) si získal enormní pozornost především díky svému neotřelému vzhledu. Na české poměry velmi neobvyklá stavba přešla do fáze, kdy už v ní bydlí lidé. Politik již v minulosti uvedl, že financování »tubusového království« v původní výši 20 milionů korun mu částečně kryje hypotéka. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila předního českého realitního experta, který se specializuje na nemovitosti pro náročné Jiřího Hanouska, kolik aktuálně může mít dům šéfa SPD hodnotu. "Současná hodnota bude jednoznačně ve vyšších desítkách milionů korun," odhadl s tím, že mírný problém může vzniknout v budoucnu při případném prodeji na realitním trhu.

"O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží," napsal web Investigace.cz.

V uniklých dokumentech mají být údaje tří set Čechů. Jsou mezi nimi exministr, zbrojaři, lokální politici a další bohatá smetánka z celého Česka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu