S kamerou kolem domu Tomia Okamury. Hodnotu nemovitosti odhadl realitní expert s tím, že dům má jeden problém

Autor: ŽivotvČesku | Dům Tomia Okamury
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 10. 2021

Luxusní dům předsedy hnutí SPD Tomia Okamury (49) si získal enormní pozornost především díky svému neotřelému vzhledu. Na české poměry velmi neobvyklá stavba přešla do fáze, kdy už v ní bydlí lidé. Politik již v minulosti uvedl, že financování »tubusového království« v původní výši 20 milionů korun mu částečně kryje hypotéka. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila předního českého realitního experta, který se specializuje na nemovitosti pro náročné Jiřího Hanouska, kolik aktuálně může mít dům šéfa SPD hodnotu. "Současná hodnota bude jednoznačně ve vyšších desítkách milionů korun," odhadl s tím, že mírný problém může vzniknout v budoucnu při případném prodeji na realitním trhu.

Vliv na současnou hodnotu nemovitostí má skutečnost, že rada České národní banky výrazně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. To predikuje pozvolné zdražení hypoték a dalších úvěrů. Obecně ceny nemovitostí, stavebních prací a materiálů v poslední době rostou, což může ovlivnit poptávku po hypotékách. Podle ekonomů tak nemají ceny nemovitostí zatím důvod klesat.

Pokud jde o dům Tomia Okamury na pražském Břevnově, tak uspořádání vnitřních prostor by mělo zahrnovat 6 pracoven, 8 ložnic, 5 toalet, 3 koupelny, 6 hal, 3 kuchyně, 3 jídelny a 6 obývacích pokojů. Nechybí ani garáž pro pět automobilů. Střecha některých tubusů může v budoucnu posloužit jako terasa, z níž bude krásný výhled na Prahu. Finální podobu má už také zahrada, která je vkusně zařízena. Zajímavostí je, že politik myslel i na zabezpečení domu. Ve většině tubusů je zabudována kamera, na pozemku jich je několik umístěno i samostatně.

"Hodnota bude v desítkách milionů korun, ale určitě vyšší hodnotu to bude mít pro majitele nemovitosti. Jde o atypickou stavbu a pokud se budeme bavit o vyšších desítkách milionů korun, tak se stavba pohybuje v sortě lidí, kdy si nemovitost mohou uzpůsobit podle svého. To znamená, že si pořídí pozemek a nemovitost si nechají postavit dle svých parametrů, což je případ domu Tomia Okamury. Pokud by se taková nemovitost dostala na realitní trh, tak svého nového majitele bude hledat delší dobu, a to zejména kvůli tomu, že jde o významně atypickou stavbu," řekl pro ŽivotvČesku.cz úspěšný prodejce realit Jiří Hanousek, který se před časem postaral třeba o prodej skvostu Hřenska, objektu bývalé plynárny, za sumu 30 milionů korun.

Sám politik je z tubusové stavby nadšený. "Není to moje zásluha, jde o nápad světově uznávaného architekta Christiana Kereze. Kývl jsem na to, protože se mi to líbilo," uvedl již dříve samotný majitel objektu Tomio Okamura pro ŽivotvČesku.cz.

Dům má podle návrhu švýcarského architekta kulatý půdorys a vysoký je jako čtyřpodlažní budova, přesně 12,5 metru. Architekt Kerez stavbu v původním návrhu prezentuje jako stavbu se třemi samostatnými byty s celkovou plochou 431 metrů čtverečních.

Dům Tomia Okamury
Dům Tomia Okamury
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.