Babišův tlak bude silný. SPOLU musí vydržet spolu. Situace kolem Miloše Zemana je absurdní, říká Michael Kocáb

Hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb
Hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2021

Hudebník a politik Michael Kocáb (67) v minulosti naznačil, že uvažuje o kandidatuře na prezidenta. Nyní s napětím sleduje, jak dopadne povolební vyjednávání. Pro ŽivotvČesku.cz řekl, že pokud v Česku opravdu zvítězí demokratické a proevropské principy, tak na Hrad kandidovat ani nemusí. "Pokud by vývoj byl komplikovaný, jak to například naznačují schůzky Babiše s Orbánem, pokud by pokračovalo odstředění od EU a možnost, že bychom z EU vypadli, do toho možnost, že by Babiš kandidoval na prezidenta, tak jdu do kandidatury v každém případě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

"Z mého pohledu výsledek voleb hodnotím jako perfektní, ale situace není zdaleka rozhodnutá, nyní bude hodně záležet na tom, co udělá prezident Miloš Zeman. Uvidíme, jak a kdy se věci pohnou či nepohnou dopředu. V souvislosti s volbami jsem svou kandidaturu na prezidenta nepromýšlel, čekám, co se stane, zatím máme výsledek voleb, premiérem zůstává Andrej Babiš, uvidíme, co se bude dít, zda ty dvě koalice dál vydrží pevně při sobě," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz výsledek voleb Michael Kocáb, který si před volbami pohrával s myšlenkou, že by kandidoval na Hrad. Pokud v Česku zvítězí demokratické a proevropské principy, tak by kandidovat ani nemusel, říká, že mu nejde o osobní profit.

"Pokud obě koalice budou dál držet při sobě, tak bychom mohli mluvit o tom, že se vyřeší všechny ty věci, které jsem kritizoval, ale hra ještě není dohraná. Vezměte si, že premiér navštíví prezidenta, v tu chvíli přeci prezident musí být v pořádku, jinak by návštěvu zrušil, po Babišově odchodu je převážen na JIP ve stavu, který připomíná bezvědomí. Pro mě je zajímavým faktem, že premiér přichází na schůzku v situaci, kdy prezident má být v pořádku, dvacet minut po schůzce je ale prezident převážen do nemocnice," podivil se Michael Kocáb, který netuší, co se na Hradě děje a jak se věci budou vyvíjet dál. Situace kolem Miloše Zemana je podle něj neuvěřitelná až absurdní.

"Situace kolem prezidenta je naprosto neudržitelná a dostali jsme se na takovou míru absurdity, že je to téměř bez komentáře. Co o tom mám říkat? Nic nevíme, nic netušíme, vidíme nějaké hrůzostrašné záběry... Já tomu vůbec nerozumím, toto by se přeci nemělo stát, vždyť přeci víme, jak se v jiných státech informuje o zdraví prezidentů... Tady se tají informace dlouhodobě. Samozřejmě že za to Ovčáček, Mynář a Nejedlý odpovědnost nesou, ale je nutné k tomu také připočítat odpovědnost Zemana, ten kdyby chtěl, tak přeci nechá o svém stavu informovat. Znovu ale opakuji, že jsou to úvahy a spekulace, je těžké o tom jakkoliv nyní uvažovat, člověk na to kouká s otevřenou pusou," řekl Michael Kocáb pro ŽivotvČesku.cz zcela otevřeně s tím, že v současné době nemá jeho kandidatura detailní obrysy, protože povolební situace nabízí stále mnoho neznámých.

"Nejzásadnější věc momentálně je, zda se obě koalice spolu udrží. Já už dříve zaznamenal výrok Martina Kuby z ODS, že s Piráty by do vlády nešel... Kdyby došlo v těch koalicích k názorovým posunům, tak situace nemusí být ještě vyřešená. Vzpomeňte si, jak dlouho například váhala ČSSD, zda má jít do vlády s Babišem a nakonec to udělala. Moje obava je, aby se koalice SPOLU nerozpadla, protože Babiš bude teď neustále u moci, bude dál vládnout a neustále bude koalici nabízet vládní spolupráci s ANO. Věřím, že obě koalice dodrží to, co deklarovaly. Protože znám tu politickou situaci 30 let, vím, co ODS či ČSSD byly v minulosti schopné udělat, tak jsem opatrný. Podle té situace se pak postavím ke svému možnému ucházení o prezidentství. Pokud by se situace prodemokraticky, proevropsky a prounijně vyřešila, tak jak to momentálně strany deklarují, tak já kandidovat nemusím. Moje kandidatura není vedena touhou jako u Zemana či Klause být prezidentem. Moje případná kandidatura je vedena snahou zabránit nejhoršímu vývoji. Kdyby se situace vyřešila a měli bychom vládu, která uznává demokratické hodnoty, tak kandidovat nemusím. Pokud by vývoj byl komplikovaný, jak to například naznačují schůzky Babiše s Orbánem, pokud by pokračovalo odstředění od EU a možnost, že bychom z EU vypadli, do toho možnost, že by Babiš kandidoval na prezidenta, tak jdu do kandidatury v každém případě," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz muž, jehož hlas měl značnou váhu zejména po roce 1989.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.