Bankovka v hodnotě 500 korun má obří hodnotu. Prodat se dá i za 15 tisíc. Má to ale háček, říká numismatik

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Je skutečně vzácná. Řeč je o bankovce v hodnotě 500 korun z roku 1993 speciální série »Z«, která má dnes mnohonásobně vyšší hodnotu. Podle numismatika Romana Veselého se dá prodat za sumu v rozmezí 12 až 15 tisíc korun. Záleží ale na jejím stavu. Ovšem šance, že ji budete mít v peněžence, je spíše nulová. Větší šance je, že ji máte spíše někde nevědomky odloženou. "V roce 2007 skončila jejich platnost," upřesnil numismatik, v čem je další problém.

Bankovek v hodnotě 500 korun z roku 1993 je jako šafránu. "Jde o sérii »Z« z roku 1993. Těch bankovek bylo minimum a jde o takzvané náhradní série za poškozené bankovky, to je důvod, proč jich bylo minimum," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika proč je bankovka v hodnotě 500 korun vzácná.

"Pokud by bankovka byla hezká, v dobrém stavu, tak se prodat za částku někde mezi 12 až 15 tisíci. Záleží zejména na tom, v jakém je stavu," dodal pro ŽivotvČesku.cz numismatik.

Bankovku lze poznat podle toho, že líci má letopočet 1993 a na rubu vpravo dole u ní schází malý obrázek. Bankovky vzoru 1993 už Češi v obchodech neudají.

Počínaje středou jsou respirátory třídy FFP2 a vyšší na dva měsíce osvobozeny od daně z př...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.