Barevné Vánoce Jiřího Ovčáčka: Hradní mluvčí řekl, co si dávají s prezidentem a s kým se chce potkat u stromečku

Jiří Ovčáček a Miloš Zeman
Jiří Ovčáček a Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2021

Proslavil se jako mluvčí, který se nebojí v krizových situacích vytáhnout citáty z Bible a politickou situaci glosovat s odkazem na činy Ježíše Krista. Jiří Ovčáček (42) bude vánoční svátky slavit v duchu křesťanské tradice a najde čas a klid také na hlubokou modlitbu. Pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí mimo jiné řekl, že Vánoce určitě přežijí Evropskou unii a že čerty má rád v televizi. "Stromeček mám vlastně přírodní i umělý. Štědrý večer totiž prožívám na více místech," sdělila opora hlavy státu pro ŽivotvČesku.cz.

Mluvčím prezidenta České republiky jste se stal prvního prosince roku 2013, takže vás čekají už deváté Vánoce na Hradě. V mnoha rozhovorech jste uvedl, že vztah s Milošem Zemanem se prohloubil a není pouze v pracovní rovině. Znamená to, že si s panem prezidentem na Štědrý den dáváte dárky?

Hlavně si popřejeme krásné svátky. Nemyslím si, že je bezpodmínečně nutné si dávat dárky, když, tak jde o drobnosti. Protože jeden dárek je natolik vzácný, že všechny hmotné předčí. A to je přátelství.

Když jsme u toho vzájemného obdarovávání, tak se určitě shodneme, že největší kouzlo mají Vánoce pro děti. Vzpomenete si na nějaký dárek, který vám opravdu rozzářil oči, když jste byl malým chlapcem? Nebo máte nějakou zásadní vzpomínku na dětství, o kterou můžete obohatit čtenáře?

Krásnou vzpomínku pro mě představuje rozzářený vánoční stromeček o Štědrém večeru. Za mého dětství ještě nebyla města tolik přesycena barevnými světly, a o to více sváteční barevná scenérie vynikala. Vánoce jsou ostatně světlem Betlémské hvězdy, která zvěstuje dobrou zprávu.

Předpokládám, že jako silně věřící člověk dbáte na křesťanskou tradici Vánoc a určitě doma stavíte betlém...

Betlém mám starožitný, papírový, ještě z první republiky. Je maličký, ale má své starosvětské kouzlo. Stromeček pak mám vlastně přírodní i umělý. Štědrý večer totiž prožívám na více místech.

Je pravda, že celá řada lidí se během Štědrého dne přesouvá a slaví na vícero místech. Někteří lidé to mají dokonce tak, že v jedné domácnosti si dají slavnostní večeři a pak se přesunou do druhé domácnosti rozbalovat dárky. S kým se potkáte u stromečku vy?

Potkám se s nejbližší rodinou. Na Štědrý večer rozdělím čas a navštívím více rozzářených domácností mých blízkých. Jsem s lidmi, které mám rád, a to je nejdůležitější.

Na jednu stranu jste moderní člověk, který někdy doslova řádí na sociálních sítích. Zároveň ale také působíte jako tradicionalista až staromilec, který má v sobě plno pokory. Umím si vás představit, jak si dáte na talířek vánoční cukroví a vychutnáváte pohodu a klid u klasických českých pohádek...

Je pravda, že klasické české pohádky mám rád, především ty starší, mají své kouzlo a jsou hereckým koncertem. Mám rád třeba S čerty nejsou žerty. Ale i mezi novými snímky nalezneme perly. Zejména Anděl Páně. Dobrá pohádka se pozná podle toho, že je laskavá.

Jako člověk, který jde ve stopách Ježíše Krista a zná sílu modlitby i odříkání jistě držíte na Vánoce půst. A večer se stoly prohýbají pod mísou bramborového salátu a smažených řízků, je to tak?

Půst držím nejen o Štědrém dnu, ale i před Velikonocemi. Večer se podává klasické štědrovečerní menu, ale nechybí také řízky nebo vinná klobása.

Určitě chodíte také na půlnoční mši. Kdyby vám někdo chtěl o půlnoci stisknout ruku a popřát krásné svátky vánoční, ve kterém chrámu na vás narazí?

Já chodím na mši svatou 25. prosince ráno, kdy si připomínáme narození Páně. Po sváteční noci je Praha tichá a takový se snažím mít i den. Tichá radost, to je skutečný poklad, protože to je radost v srdci. Nu, a do kterého chrámu půjdu? Kam mne srdce povede. Možná do katedrály, možná do malého kostelíka. V každém případě, Spasitel je v každém z nich.

Jistě jste zaznamenal také návrh na komunikační směrnici, kdy Evropská komise doporučila, aby se v Evropské unii omezilo používání slova Vánoce. Snahu o zavádění inkluzivního jazyka kritizoval také papež František. Myslíte si, že typické české Vánoce se budou slavit v Evropské unii i za 50 let?

Otázkou spíše je, zda bude za 50 let existovat EU. Osobně si to nemyslím. Ale dost politiky. Vánoce už nikdo nikdy nedokáže zničit. Protože Vánoce, to je oslava příchodu Spasitele, narození Ježíše Krista. Jak řekl anděl Páně pastýřům: "Nebojte se! Zvěstuji vám velikou radost, radost pro všechen lid: V městě Davidově se vám dnes narodil Spasitel - to je Kristus Pán." Lidské režimy a ideologie se mění, ale Bůh a jeho láska trvají navěky. A i kdyby nám někdo zakázal jesličky, stromeček a zavřel kostely, tuhle lásku nedokáže zahubit. Vždyť vzpomeňme kněze, kteří v 50. letech nespravedlivě trpěli ve vězení, ale o tuto nebeskou lásku je připravit nedokázal ani ten největší mučitel.

Oba víme, že bohužel řada lidí neprožívá šťastnou dobu a budou osamocení nejen na Vánoce. V ten vánoční čas ale opuštěnost více vyniká a více bolí. Co vzkázat lidem, kteří nebudou mít krásné a štědré Vánoce?

Všem, kdo se cítí opuštěni, bych rád řekl, že nejsou sami. Spasitel, který chudičký leží v kolébce ve chlévě, to přenádherné Dítě, je s nimi i v té nejtemnější noci. Protože miluje každého člověka. Každého! Na osamělé a smutné pak myslím o Štědrém večeru v modlitbě. Přeji jim, aby o Vánocích prožili aspoň krapet drobné radosti a jejich srdce se mohlo usmát.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.