Benzin za 50 korun litr už brzy. Ekonom Petr Studnička určil, jak hluboko sáhnou v dalších týdnech válka a inflace do peněženek Čechů při tankování

Benzín, nafta - Ilustrační snímek
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2022

První velký dopad válečné krize na české spotřebitele pocítí řidiči aut. Cena naturalu už teď na čerpacích stanicích leckde atakuje hranici 40 korun a zdaleka to nemusí být konečné číslo. „Krátkodobě může cena vyletět na rozhraní 45 až 50 korun za litr,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.

Citelné zdražení cen pohonných hmot a v návaznosti na to i potravin a dalších komodit je pravděpodobným scénářem příštích dní a možná i týdnů. "Růst cen ropy na světových trzích samozřejmě ovlivňuje nervozita kolem aktuální situace na Ukrajině. Benzin a nafta téměř jistě překonají rok 2012 a zároveň hranici 40 korun za litr. Vzhledem k tomu, co se na Ukrajině děje, si přejme, aby se cena na této částce v určitou dobu alespoň zastropovala," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.

K překonání roku 2012 už dnes přitom skutečně došlo, protože se průměrná cena naturalu vyšplhala na 38,82 Kč, čímž padlo dosavadní maximum 38,56 Kč ze září zmiňovaného roku 2012. Bez nadsázky se dá tedy říct, že benzin je nejdražší v historii České republiky. Litr nafty stojí v průměru 38,05 Kč.

V blízké budoucnosti se podle Petra Studničky navíc nedá vyloučit ani krátkodobý, ale velmi citelný výkyv směrem nahoru. "V závislosti na dodávkách ropy z Ruska se obávám cen mezi 45 a 50 korunami za litr. Po nějaké době ale zákonitě přijde uklidnění situace a pokles na hladiny kolem 36 korun. Jak dlouho to ale potrvá, je těžké odhadnout, ekonomiky jsou celosvětově rozkolísané," vysvětlil Petr Studnička. "Ještě před tím ale velmi pravděpodobně dojde i na navýšení cen potravin a dalších komodit, které jsou navázané na automobilovou dopravu," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Česká republika má zásoby ropy a ropných produktů na zhruba 90 dní. V případě přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba je možné začít přepravovat ropu ropovodem IKL, nicméně se skluzem zhruba dva měsíce. Rusko produkuje 10 milionů barelů ropy denně, což představuje přibližně deset procent globální spotřeby.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.