Reklama:

Best in covid: Profesor z Univerzity Karlovy vysvětlil, proč má Česko vysoký počet zemřelých s koronavirem

Nemocnice - Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2021

Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 21.325 lidí s prokázaným covidem, z toho 9385 od začátku letošního roku. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (62) pro ŽivotvČesku.cz popsal, proč v počtu úmrtí na onemocnění covid-19 patří Česko ke špičce Evropy. "Náměstci se na ministerstvu zdravotnictví rozhodli, že se promoříme," řekl v úvodu profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Reklama:

Laboratoře ve čtvrtek v Česku potvrdily 14.554 nových případů covidu. Je to méně než v úterý a ve středu a také o 28 méně než před týdnem. Jde o patnáctý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. V nemocnicích bylo ve čtvrtek 8153 lidí s covidem. I když epidemie mírně brzdí, v Česku stále umírá velký počet lidí.

Reklama:

"Skupina osob na ministerstvu zdravotnictví se prakticky bez jakékoli odborné či společenské diskuse, a podle mého názoru i za zády naší politické reprezentace, rozhodla, že dosáhneme kolektivní imunity tím, že se promoříme. Tuto amorální strategii předpokládající smrt 50-100 tisíce osob, vesměs seniorů, sleduje od konce jara až do současnosti, i když ostatní státy, co s ní krátkodobě koketovaly, od ní už dávno upustily. Strategie je to nejen hluboce amorální, ale i ekonomicky nevýhodná, neboť předpokládá prakticky trvalé balancování na hraně kolapsu nemocnic a více či méně přísného lockdownu. Postupně se navíc ukázalo, že nevede k cíli - promořováním, nebo jak tomu eufemisticky říkají »snižováním vnímavosti populace vůči onemocnění COVID-19 pomocí přirozená imunizace«, se kolektivní imunity nedosáhne - vzniká tak jen neúplná a často jen dočasná imunita, kterou snadno prolomí nové mutanty. Domnívám se, že těch několik promořovačů nám způsobilo větší ekonomické a lidské ztráty, než kdokoli v celých dlouhých dějinách českého a moravského národa," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, že jde o strategii, která jednoznačně není vhodná a v současnosti nepřináší ani takzvané světlo na konci tunelu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) v pátek uvedl, že denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Dá se předpokládat, že epidemie začne brzdit. Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce. Nebude se ale jednat o masivní rozvolňování. 

"Za situace, kdy jsou k dispozici vakcíny, které nám do podzimu mohou poskytnout kolektivní imunitu bez ztrát na životech a poškození zdraví významné části populace, už není strategie promořování jen nebetyčná hloupost, ale přímo do nebe volající zločin," dodal rázně svůj pohled evoluční biolog Jaroslav Flegr na dramatickou situaci v souvislosti s vývojem epidemie.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: