Reklama:

Běžkyně v balerínkách Annamária si dítě nechá. Těhotenství jsem zjistil na soustředění, řekl trenér. Popsal okolnosti

Annamária Horváthová
Annamária Horváthová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2021

Příběh šestnáctileté slovenské atletické naděje se dál komplikuje. Annamária Horváthová měla podle svého trenéra před sebou velkou sportovní kariéru, tu ale přerušila zpráva o těhotenství. Annamária a její rodina uvažovaly o tom, že dívka půjde na potrat a bude se dál věnovat kariéře. To už neplatí, mladá sportovkyně si dítě chce nechat. K situaci se vyjádřil i její trenér Norbert Pecze. Podle něj v dívce z romské osady spal takový talent, že jednou mohla zářit i na mistrovství Evropy. "Je to škoda, ale kariéru pravděpodobně nedokončí. Přitom před sebou měla lepší budoucnost než její rodiče, mohla se dostat z té osady," sdělil pro ŽivotvČesku.cz muž, který do závodnice investoval tři roky svého života.

Reklama:

Annamária Horváthová se do paměti veřejnosti zapsala jako dívka, která se dokázala v roce 2018 v balerínkách stát vítězkou běžeckého závodu na 750 metrů. Už tehdy jí odborníci věštili výraznou budoucnost. Dívku vedl trenér Norbert Pecze, kterého v srpnu zaskočila zpráva, že dívka je těhotná.

Reklama:

"My jsme se to dozvěděli přímo na sportovním soustřední v srpnu. Ani nám to neřekla ona, ale někdo jiný. Pak jsme se jí ptali, zda je to pravda, tak nám řekla, že s přítelem se nechránili. Zřejmě nám trochu lhala i její matka, ta pak řekla, že Annamária je těhotná už dva měsíce. Dokonce jsme ji chtěli ze soustředění poslat okamžitě pryč. Od té doby jsme se vlastně neviděli," vysvětlil zaskočený trenér pro ŽivotvČesku.cz.

Matka nadějné atletky chtěla, aby Annamária šla na potrat, ta to ale nakonec odmítla. "Já si hodně přála, aby šla na ten zákrok, ale ona o tom nechce slyšet. Pořád opakovala, že se Sebastiánem chtějí rodinu, že to byl i důvod, proč otěhotněla. Zítra jdeme k lékaři pro těhotenskou knížku. Dítě se má narodit v březnu. Já pak půjdu na mateřskou dovolenou a ona se bude věnovat sportu, tak to bude nejlepší," řekla matka mladé sportovkyně pro slovenský web Pluska.sk. Podle trenéra to ale tak jednoduché nebude, Norbert Pecze nevěří, že se dívka dostane na dřívější výkonnost.

"Je to určitě škoda, kariéru pravděpodobně nedokončí, přitom před sebou měla lepší budoucnost než její rodiče, mohla se dostat z té osady. To jsou ale věci, které já jako trenér nemohu ovlivnit," přiznal Norbert Pecze pro ŽivotvČesku.cz.

Podle matky začínající atletky se našli lidé, kteří chtějí rodině pomoci. Měla by dostat peníze na kočárek a na další výbavu pro miminko. Trenér je ale k budoucímu sportovnímu vývoji velmi skeptický.

"Mohla se dostat určitě na mistrovství Slovenska, při pravidelném tréninku se zúčastnit třeba i mistrovství Evropy a možná být i na světových závodech. Teď je podle mě konec," uzavřel s povzdechem muž, který říká, že podobných talentů jsou na Slovensku desítky, ale nemají pevnou vůli nebo jim v pubertě do sportovní kariéry vstoupí svody, kterým dají přednost před vrcholovým sportem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: