Miloš Zeman buduje v Lánech přepychové bydlení obklopené přírodou. Takhle aktuálně dům za miliony korun vypadá

Autor: ŽivotvČesku | Dům Miloše Zemana v Lánech
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2021

Přibližně kilometr od sídla českých prezidentů v Lánech vyrůstá unikátní stavba, která »říká pane« Miloši Zemanovi (76). Prezident koupil pozemek o rozloze tisíc metrů čtverečních za 2,5 milionu korun. Původně se plánovalo, že dům bude postaven do konce roku 2020. Miloš Zeman ale nikam nechvátá, volba nového prezidenta je naplánovaná až na březen 2023. "Občas se tu staví, občas je tu klid jako dnes. Jiné stavby rostou rychle, tady se moc nechvátá," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeden z dělníků. "Mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam také houpací křeslo," popsal novinářům Miloš Zeman své plány v době, kdy pozemek zakoupil.

Když se Miloš Zeman stal hlavou České republiky, přestěhoval se i s rodinou do Lumbeho vily v blízkosti Pražského hradu. Až mu mandát skončí, bude si moci vybírat nejméně ze dvou nemovitostí, a v nich prožívat klasický život penzisty.

Miloši Zemanovi patří byt v tvrzi v Novém Veselí na Vysočině, kde v minulosti strávil mnoho času a přijímal zde také vlivné návštěvy. Časem si ale více oblíbil středočeské Lány, kde zakoupil pozemek o rozloze tisíc metrů čtverečních. Právě zde nyní roste stavba, o které prezident hovoří jako o bungalovu.

"Pan prezident netoužil po tom, aby byla vybudována nějaká vila nebo rodinný domek. Bungalov se ukázal jako vysoce optimální, je to opravdu komfortní ubytování a velmi pohodlné pro celou rodinu. Důležité také je, že onen bungalov vzniká v Lánech. Tedy v místech, kde to pan prezident dobře zná a kde to má rád," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Nemovitost by nakonec měla být k dispozici začátkem roku 2023, téhož roku na jaře bude Česko volit nového pána (či paní) Hradu. Stavaři tak mají pořád dost času dům dokončit. Tomu je přizpůsobeno i tempo výstavby.

"Občas se tu staví, občas je tu klid jako dnes. Jiné stavby rostou rychle, tady se moc nechvátá. Dělá na tom poměrně málo lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeden z dělníků.

Prezident počítá s tím, že na Vysočině bude po vypršení mandátu trávit méně času a hlavním bydlištěm se stane jeho nová nemovitost v Lánech. Tady by chtěl po odchodu z funkce odpočívat a číst knihy, na které neměl čas, nebo se k nim po letech vrátit.

"Na vilu nemám, ale moje celoživotní úspory mi umožní koupit si malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami. V houpacím křesle si tam budu číst zajímavé knihy a nebudu muset odpovídat na pitomé otázky novinářů," usmíval se Miloš Zeman v roce 2018, když své záměry popisoval. Některé otázky novinářů také směřovaly na podmínky, za nichž Zeman pozemek získal.

Miloš Zeman totiž pozemek koupil od lánského podnikatele Josefa Hoška. Podle zjištění Hospodářských noviny dostala později Hoškova dcera zakázku v sídle prezidenta. Rodina významného podnikatele také z Lán vykupovala dřevo. Nákup pozemku pro Miloše Zemana vyjednával kancléř Vratislav Mynář (54).

"Pan prezident by byl rád, aby v bungalovu byla umístěna velká knihovna a aby se mohl věnovat po deseti letech činnosti na prezidentském stolci knížkám, na které teď opravdu moc času není," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček s tím, že Miloš Zeman si po odchodu z úřadu klidné roky plně zaslouží a zřejmě ho už vůbec nebude trápit, za kolik se vlastně z Lán dřevo vykupuje a zda to nějak nesouvisí s pozemkem v krásné lokalitě.

Dům Miloše Zemana v Lánech
Dům Miloše Zemana v Lánech
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.