Bezpečí lidí v Česku zhodnotil expert. Andor Šándor popsal ruskou stopu při explozi muničního skladu

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

Rusko nepředstavuje vojenskou hrozbu pro občany České republiky. "Lidé mohou být v klidu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63), když rozebíral následky informací, které tvrdí, že za výbuchem ve vrbětickém muničním skladu v roce 2014 stojí ruští agenti.

Podle informací, které obdržel premiér ČR Andrej Babiš (66) od Bezpečností informační služby, stojí za explozí v muničním skladu ve Vrběticích dva ruští agenti. To jsou závažné informace, které mají vliv na mezinárodní politiku a odstartovaly diplomatickou krizi mezi Českem a Ruskem. Východní mocnost totiž informace BIS považuje za naprosto absurdní.

Bezpečností expert Andor Šándor si nemyslí, že napjatá atmosféra vyústí v to, že by se snížila bezpečnost České republiky.

"Nemyslím si, že by tato situace měla vliv na bezpečnost České republiky. Nemá to vliv na bezpečnostní opatření, která jsou nyní zavedena. Není potřeba organizovat nic navíc, lidé mohou být v klidu. Rusko nepředstavuje vojenskou hrozbu České republice, ale je bezpečnostní hrozbou. Těmi aktivitami, které zde Rusko dělá, představuje bezpečností hrozbu," uvedl Andor Šandor s tím, že pro něj je přijatelnější vysvětlení, že k explozi mělo dojít později, že výbuch na českém území nebyl v plánu. Andor Šándor se také zastavil nad otázkou, jak dlouho o zjištění BIS věděly hlavní postavy vlády.

"Já samozřejmě nevím, jak dlouho to vláda věděla. Pokud vyjdu z tvrzení exministra Petříčka, které ale může být také výrazem zhrzenosti po prohraném boji na stranickém sjezdu s Hamáčkem, který řekl, že o všem věděl už dříve, tak to svým načasováním budí rozpaky. Pan Hamáček ještě v pátek říkal, že poletí do Moskvy, o den později spolu s premiérem už stáli na tiskovce a vyhlásili tuto věc. Petříček ale říká, že se to vědělo už dříve. Pokud to není zhrzený útok Petříčka, tak to může ukazovat na to, že Hamáček tu věc buď nedoceňoval, nebo interpretace příběhu o výbuchu mohla doznat nějakých změn," zhodnotil Andor Šandor, který je přesvědčen, že veřejnost by se měla takto závažné informace dozvídat jinak, než aby se to lidé dozvídali od novinářů, kterým informace někdo vynese.

Šárka Grossová (51) nikdy nezastírala, že život po boku vrcholového politika a mocného muže byl náročný. Vždy je ale spojovala láska i tolerance a oba i přes turbulentní životní události uměli stát nohama na zemi. "Moc se neví, že původně jsem byla učitelkou v mateřské školce," sdělila Šárka Grossová pro ŽivotvČesku.cz a popsala, jak proběhlo seznámení s manželem Stanislavem, který zemřel v dubnu 2015 ve věku 45 let.

Pardubický hejtman Martin Netolický (38) potvrdil, že s ním ministr vnitra Jan Hamáček (42...

"Že něco unikne k novinářům, jsme viděli v tzv. ricinové kauze. Ten postup, kdy to unikne do médií, celou věc dál znevěrohodňuje. Možná je to řízený únik, mohl by to být unik z BIS nebo z tajných služeb. Je to každopádně špatně. Takto důležitá a vážná věc, která má silný mezinárodní přesah, se takto komunikovat nemůže," dodal bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.