Bezpečnostní analytik Kraus poskytl rozbor k válce v Izraeli: Pokud bude eskalace konfliktu úplně nepřiměřená, potáhne se měsíce
Komentář: Izrael je ve válce, řekl dnes obyvatelům premiér Benjamin Netanjahu poté, co na zemi raketami a po zemi zaútočili ozbrojenci z palestinského radikálního hnutí Hamás. Slíbil, že nepřítel za útok zaplatí cenu, jakou dosud nikdy nepoznal. Izraelská armáda podle listu The Times of Israel záhy vyhlásila, že Izrael je ve válečném stavu a že palestinští »teroristé« jsou stále na jeho území. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause, jehož specializací je oblast Středního východu a výzkum státního terorismu, který odpověděl na klíčové otázky ohledně tamního ozbrojeného konfliktu. Zkušený bezpečnostní analytik v úvodu upozornil, že daná problematika je složitější, než se dá přiblížit jen v několika větách.
"Občané Izraele, jsme ve válce," řekl Netanjahu ve videu publikovaném několik hodin po prvních zprávách o ofenzívě. "A vyhrajeme," pokračoval.
Podle izraelské armády Palestinci během dopoledne vypálili přes 2000 raket, přičemž dopady byly hlášeny z Tel Avivu a okolí, z města Aškelon i oblastí dál na jih. Izraelské ministerstvo zdravotnictví po poledni uvedlo, že ofenzíva Hamásu si vyžádala na 545 zraněných. Podle listu The Times of Israel je přes 70 z nich ve vážném stavu.
Redakce ŽivotvČesku.cz požádala Josefa Krause o obecné představení sporu, který dlouhá desetiletí ovládá nenávist mezi Izraelci a Palestinci.
"Člověk, který téma nesleduje odborně či dlouhodobě, má těžkou úlohu se v konfliktu přesněji zorientovat. To zákládní se odvíjí už od založení státu Izrael v roce 1948, kdy vznikla nová, umělá platforma státu, který je postaven na obyvatelstvu jedné konkrétní víry, a to židovské. A to vyústilo v nějaký děj, posun obyvatelstva. Část ale odmítla být součástí tohoto státu a bavíme se o Arabech muslimského vyznání, později se jim začalo říkat Palestinci. To se mimo jiné táhne od zmíněného roku 1948 do současnosti, a to i v kontextu toho, že nově vytvořený stát musel několikrát čelit útokům arabských sousedů, kteří jej napadli, v podstatě sérii válek, která probíhala několik desetiletí s různými pomlkami. I tak byl Izrael schopen relativně dobře vojensky všechny konflikty ustát a stala se z něj v čase v podstatě vyspělá technologická, vojenská a ekonomická mocnost v kontextu celého regionu a v tuhle chvíli nemá prakticky konkurenta v celé oblasti," popsal v krátkosti pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník, co jen obecně je mimo jiné dávným středobodem tamních sporů.
Ostřelování izraelských měst pokračovalo i odpoledne, přičemž stejný list uváděl, že trvalo už skoro osm hodin. Sirény varující před raketami se po poledni rozezněly mimo jiné ve více než dvěstětisícovém městě Beerševa nebo v nedalekém Ofakimu.
More hostages being taken into Gaza, no one is safe from these murdering scumbags 😡#Israel #Palestinian #Hamas #OperationIronSwords #Gaza
— Mad Max (@_mad_maaxx) October 7, 2023
pic.twitter.com/tpCmv9CqBw
Do oblastí u hranic Pásma Gazy vtrhl neznámý počet palestinských ozbrojenců, kteří se střetávají s bezpečnostními složkami. Izraelská policie a armáda hovořily kolem poledne o bojích na několika místech, konkrétně policie hlásila, že na 14 různých místech eviduje 60 »teroristů«, podrobnější oficiální informace o bojích v posledních hodinách nebyly k dispozici. Vedení policie na jihu Izraele však uvedlo, že krizi se dnes pravděpodobně nepodaří zažehnat.
Podle Josefa Krause jde v současnosti o nejsilnější ozbrojený konflikt v dané oblasti v posledních letech. "Když se podíváme, jak to probíhá, tak to musela být nejpravděpodobněji několikaměsíční příprava ze strany Hamásu, možná včetně mezinárodní podpory, spekuluje se bez dalších podkladů o zapojení libanonského Hizbulláhu, což je opravdu jen spekulace. Každopádně masivní odpalování raket nejen zasáhlo stát Izrael, ale především došlo i k vojenské invazi několika bojovníků Hamásu v teritoriu Izraele, kdy neselektivním výběrem cílů útočí na civilisty, policejní stanice a podobně, to svědčí o tom, že akce byla připravovaná a eskalace napětí je značná. V tuto chvíli bude muset Izrael reagovat, bude muset vytlačit nepřítele ze svého teritoria, budou probíhat odvetné akce, což povede k další eskalaci. Pokud se tedy bavíme o tomto scénáři, tak se dá odhadovat, že půjde o konflikt delší, bavíme se o týdnech, v případě však, že bude eskalace úplně nepřiměřená, tak to mohou být měsíce," přiblížil v krátkosti pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník, jak se na situaci dá nahlížet.
V současnosti se objevují zprávy, že ozbrojenci berou civilisty jako rukojmí a dokonce je unášejí do Pásma Gazy. Jedna žena popsala televizi Channel 12, že komunikovala se svým otcem, který jí sdělil, že útočníci jsou v jeho domě. "Řekl mi, že ho unáší... Viděla jsem jeho snímky v Gaze," uvedla.
Hamás následně na sociálních sítích zveřejnil video, které podle něj ukazuje skupinu zajatců z řad izraelské armády. Skupina také šíří záběry údajných zajatců z řad civilistů, kteří byli odvlečeni do Gazy. Podle agentury AFP jsou na snímcích nejméně tři zjevně vystrašení lidé, které střeží skupina mužů s digitálně zamaskovanými obličeji. S podobným tvrzením pak přišla také skupina Islámský džihád působící na okupovaném Západním břehu Jordánu. Tvrdí, že zajala několik izraelských vojáků. Izraelská armáda se zatím k údajným únosům nevyjádřila.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.