Reklama:

Bezpečnostní expert Andor Šándor se obává, že dojde k další radikalizaci. Ministr Válek tvrdil, jak to bude dělat jinak, v praxi to ale nezvládá realizovat

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2022

Odpůrci novely pandemického zákona přišli i ve středu ke Sněmovně, kde od úterý poslanci o sporné normě jednají. Prostor před Sněmovní ulicí byl pod dohledem policie a k budově Sněmovny pouštěla osoby pouze po identifikaci. Podle generála v záloze a bezpečnostního experta Andora Šándora (64) existuje riziko, že se společnost bude radikalizovat a podobných demonstrací bude přibývat, pokud vláda nenastaví pravidla, která budou efektivně pomáhat lidem. Pak zhodnotil, že současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) ve funkci odbočil od svých slov, která říkal v době, kdy byl ještě v opozici.

Reklama:

V úterý zadržela policie šest demonstrantů kvůli tomu, že před Sněmovní ulicí zaútočili na policisty. Jeden policista byl lehce zraněn. Dalšího muže policie zadržela kvůli použití pyrotechniky.

Několik desítek demonstrantů, přibližně sto, se sešlo před Sněmovnou i ve středu. "Stále máme možnost proti tomu pořád bojovat. Ten zákon bude muset jít ještě do třetího čtení, pak do Senátu a já mám takovou obavu, že se to bude radikalizovat. Čím víc se to bude blížit, tím budeme muset používat daleko sofistikovanější postupy," varoval jeden z organizátorů protestní akce Jiří Janeček z iniciativy Chcípl PES v souvislosti s přijetím pandemického zákona.

Reklama:

Podle redakcí osloveného bezpečnostního experta Andora Šándora je takový scénář možný a nelze ho vyloučit. "Já se obávám, že to může být pravděpodobný scénář dalšího vývoje. Dnes Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. A pokud vláda lidem, podnikatelům a dalším neuleví, bude pokračovat v »šikaně«, nebude se ani moc čemu divit. Pokud tedy dojde k prodloužení toho, co soud smetl do koše, bude to ze strany vlády ignorování soudu a ignorování toho, co se děje před Sněmovnou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, že řada lidí už má covidu a zákazů plné zuby.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu uvedl, že věří, že maximum restriktivních opatření kvůli koronaviru se bude moci s ohledem na vývoj epidemie uvolnit v březnu. Pandemická novela je podle něj nutná kvůli tomu, že platnost dosavadního zákona končí 28. února a poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření. V Česku by pak přestala platit pravidla, která platí ve zbytku světa, uvedl ministr. Odmítl, že by chtěl zavádět co nejtvrdší opatření. Prosazuje pouze ta, která dávají smysl, řekl.

"Je řada lidí, kteří byli tváří prvních lockdownů a dnes mluví úplně jinak. Přijde mi, že nový pan ministr zdravotnictví se stal, třeba nechtěně, pokračovatelem těch prvních tváří. Když byl v opozici, tak to kritizoval a říkal, že se už nic špatně, jako to dělala Babišova vláda, dělat nebude, ale přijde mi, že v praxi se mu to nedaří realizovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor.

Novela má podle Válka také poskytnout státu nástroj, jak včas zasáhnout v případě příchodu nové mutace koronaviru a zohlednit kompenzace škod. Poskytla by podle ministra právní základ například pro povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací nebo při ubytování v hotelích, kterou dnes zrušil Nejvyšší správní soud. Novela podle Válka dosavadní verdikty soudu zapracovává.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: