Bitva o formulář pro opuštění okresu. Opozice chce lidi pustit na chalupu, Jan Blatný je proti

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Zákaz pohybu mezi okresy platí do 21. března. Ministři Jan Hamáček (42) a Jan Blatný (50) již avizovali, že vhodné by bylo omezení prodloužit. Opozice má jinou představu. "My jsme pro rozvolnění mobility v rámci okresu a umožnění lidem využívat vlastní rekreační nemovitosti i mimo okres," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan (42). Šéf ODS Petr Fiala (56) dodal, že bude po vládě chtít, aby výsledky současných restrikcí podepřela čísly a daty, jaký přesný vliv mají na zpomalení epidemie.

Mezi vládou a opozicí se schyluje k bitvě o hranice okresu a formuláře dokládající výjimky. Zákaz cestování přes hranice okresu platí do 21. března. Ministr zdravotnictví Jan Blatný již avizoval, že kvůli špatné situaci v českých nemocnicích bude chtít zákaz prodloužit přes Velikonoce. V tom ho podpořil také ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Ve hře tak je prodloužení nouzového stavu přes Velikonoce. S tím ale musí vládním poslancům pomoci alespoň část opozice. A ta si klade podmínky a žádá výjimky.

"Omezení mobility je strašně nepříjemné, ale v situaci, kam nás naše vláda dostala, je bohužel nutné. My jsme pro rozvolnění mobility v rámci okresu a umožnění lidem využívat vlastní rekreační nemovitosti i mimo okres. To by mohlo být podmíněno negativním testem," uvedl předseda STAN Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.

Koalice SPOLU bude chtít po ministrovi zdravotnictví, aby doložil, že současné restrikce mají pozitivní dopad na zpomalování epidemie koronaviru. "Anticovid tým jednal s ministrem Blatným. Ten přislíbil, že do pondělí předá čísla, která dokládají, jaká mají jednotlivá opatření dopad," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ODS Václav Smolka.

"Lidé jsou už třetí týden zavření v osobním lockdownu, čísla nakažených ale neklesají. Budeme po vládě chtít, aby vyhodnotila účinnost nesmyslného zákazu pohybu mezi okresy a zákaz styku mezi rodinnými příslušníky. Nevidíme v nich fakt žádný efekt," dodal předseda ODS Petr Fiala.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný trvá na tom, že rozvolnění není na pořadu dne. Jediné, co si umí představit, je rozšíření sportovních a volnočasových aktivit i přes hranice katastru. Přesná data, jak restrikce pomáhají v boji s koronavirem, jeho resort dosud nepředložil.

Zákaz cestování mezi okresy platí v České republice už čtvrtý týden. Pohyb lidí a dodržová...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.