Blonďatému andílkovi se třikrát vrátila rakovina. Holčičce zachránil život experimentální lék

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2020

Charlotte Stevenson (4) bylo 14 týdnů, když se ze zdravého miminka stala nemocnou holčičkou. Po několika dnech zvracení a vyrašení ekzému ji její matka Esther odvezla na pohotovost a myslela si, že jde o nějaký druh alergie. Diagnóza byla bohužel horší, blonďatý andílek měl nádor na plicích. Rakovina se holčičce vrátila ještě třikrát, život jí zachránil až experimentální lék.

Nádor na plicích byl ta poslední diagnóza, kterou jsem čekala. Bylo to traumatizující a byli jsme otupělí, zajímalo nás jen, co je potřeba udělat,“ řekla Esther deníku Mirror.

Čtrnáctitýdenní Charlotte měla na plíci nádor o velikosti 9 centimetrů, měla respirační potíže a strávila 10 dní na jednotce intenzivní péče. Pro její rodiče Esther a Phila bylo důležité i nadále fungovat, jejich nejmladší dítě muselo podstoupit operaci a začít s chemoterapiemi, dvě starší ale také potřebovaly jejich péči.

Rodiče těžko snášeli sledovat následky léčby. "Byly to krušné časy. Nevěděli jsme, jestli to Charlotte zvládne, byla malá a křehká. Chemoterapie naštěstí zabrala docela rychle, nádor se zmenšil. Ale vypadaly jí vlasy, neměla řasy ani obočí a měla strašlivý ekzém.

Byly to nakonec starší děti, díky kterým se rodiče úplně nezhroutili. "Museli jsme kvůli nim fungovat. Lucy a Caleb nevnímali ty vedlejší účinky, v Charlotte viděli svou mladší sestru a dávali jí najevo svou lásku.

Nádor se vrátil

Ze zdravotního stavu Charlotte se rodina dlouho neradovala, po několika měsících byl nádor znovu na své původní velikosti. Kromě chemoterapie musela holčička podstoupit i operaci, při které jí lékaři odebrali část plíce. Vypadalo to, že malá bojovnice už se s nemocí prát nebude, nádor ale znovu narostl.

Hard to believe that almost exactly three years after a cancer diagnosis, she is about to head to nursery. What a girl!

Zveřejnil(a) Esther Stevenson dne Úterý 1. září 2020

Hrozilo, že blonďatý andílek přijde o další část plíce, holčička se dostala na přední místo v seznamu onkologických pacientů, kteří se mohli účastnit klinických testů experimentálního léku Larotrectinibu. V květnu její rodiče konečně oznámili skvělou novinu.

Esther se pochlubila skvělými výsledky po užívání experimentálního léku, díky kterému má dnes doma zdravou dceru plnou energie. „Charlotte brala Larotrectinib po dobu jednoho roku. Když se nádor vrátil, znovu ho začala užívat a v květnu jsme se dozvěděli, že nádor úplně zmizel. Doufám, že lék díky jejímu příběhu zachrání víc pacientů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.