Boj o důchody u Ústavního soudu: Ekonom Pikora přiblížil dopad, pokud by verdikt zrušil právní úpravu zkracující valorizace penzí

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2024

Komentář: Začala bitva o důchody. Ústavní soud (ÚS) ve středu začal veřejně projednávat návrh na zrušení právní úpravy, která zkrátila loňskou mimořádnou valorizaci penzí. Důchodci tak dostali přidáno méně, než mohli očekávat. Návrh na zrušení novely podala skupina 71 poslanců hnutí ANO. U soudu za ně jedná bývalá ministryně financí Alena Schillerová s advokátem Davidem Rašovským. Pozice vlády hájí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného ekonoma Vladimíra Pikoru, který odhadl následky, pokud by verdikt soudu byl ve prospěch opozičního návrhu.

Schillerová novinářům řekla, že přichází s plnou důvěrou v ÚS. Vláda podle ní postupovala nepřípustně retroaktivním způsobem, čímž narušila legitimní očekávání důchodců. Navíc zneužila stav legislativní nouze, i když věděla s předstihem, že růst cen na přelomu let 2022 a 2023 si vyžádá mimořádnou valorizaci, a tudíž mohla v rozpočtu připravit peníze.

"Jako vláda si stojíme za tím, že postup byl v pořádku," uvedl Jurečka. Kdyby vláda za podmínek skokového růstu cen valorizovala důchody podle běžného zákonného mechanismu, ohrozilo by to podle Jurečky dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, proto jednorázově připravila jinou právní úpravu a nižší mimořádnou valorizaci. 

Podle Pikory by se v případě, že soud uzná opoziční návrh na zrušení právní úpravy, »česká pokladna« opět otřásla. "Pokud by Ústavní soud nepotvrdil rozhodnutí o zkrácení loňské mimořádné valorizace důchodů, tak by to byl velký průšvih z ekonomického pohledu. Vláda tak jen za loňský rok ušetřila 19,4 miliardy korun. Otázka je, zda by to dramaticky změnilo hospodaření státu, protože deficit na letošní rok je schválen 252 miliard korun. Ale myslím si, že stát by takovou ránu unesl, ale nepříjemné by to bylo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora s tím, že je pravděpodobné, že by stát vydal další státní dluhopisy, aby »zalátal ekonomickou díru«.

"Jak ale Ústavní soud rozhodne, vůbec neumím říct. Nicméně v případě, že by došlo ke scénáři, že by nepotvrdil rozhodnutí o zkrácení loňské mimořádné valorizace důchodů, tak by to pravděpodobně mělo proinflační impuls, byla by malinko vyšší, nicméně by nešlo o dramatickou událost," dodal pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný analytik finančních trhů a makroekonom.

Jednání soudu potrvá nejspíš celý den. Budou vypovídat experti, tedy ekonomové či statistici, a odpoledne také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s Jurečkou.

Rozhodnutí ve středu nepadne. Po závěrečných návrzích soud jednání odročí na neurčito, řekl Baxa. Připomněl, že soud se už problematikou opakovaně zabýval na neveřejných poradách a bude pokračovat i po dnešním jednání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.