Reklama:

Boj o lepšího premiéra: Profesor Fiala by měl splnit dvě věci, které pan Babiš neudělal, říká bývalý uchazeč o Hrad Horáček

Petr Fiala a Andrej Babiš
Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

Česká republika pátý den po volbách stále neví, kdo bude pověřen jednáním o sestavení nové vlády. Prezident Miloš Zeman (77), který byl v neděli převezen do Ústřední vojenské nemocnice, tak doposud neučinil. Matematika hraje pro lídra SPOLU Petra Fialu (57), hlava státu ale již dříve avizovala, že pověří sestavením vítěznou stranu – tedy hnutí Andreje Babiše (67). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého uchazeče o Hrad Michala Horáčka (69), kdo z obou politiků by jeho pohledem byl pro další období lepším premiérem.

Reklama:

V současné situaci, která hraje pro šéfa ODS, může se sestavením vlády ještě zamíchat prezident Miloš Zeman, mezi jehož pravomoci patří jmenování premiéra a na jeho návrh pak zbytek členů vlády. Oba lídři čekají, až se s nimi hlava státu sejde, žádostem o jejich jednotlivé schůzky bylo z nemocnice vyhověno.

Reklama:

Andrej Babiš ve středu připustil, že hnutí ANO se připravuje i na roli v opozici. Petr Fiala se s ním podle jeho slov navíc odmítl setkat, čímž zaujal odmítavý postoj o možné spolupráci. O vládě tak podle premiéra jedná pětikoalice, která již dříve deklarovala, že do vlády s ANO nepůjde.

Pro ŽivotvČesku.cz o hlavní tváři koalice SPOLU promluvil Michal Horáček, kterého lidé znají nejen jako novináře, skladatele a spisovatele, ale také jako bývalého uchazeče o post prezidenta ČR. Sice si netroufl být konkrétní v otázce, zda by Petr Fiala byl lepším premiérem než Andrej Babiš, ale poukázal na důležitost splnění dvou předvolebních slibů ve funkci předsedy vlády.

"Nejsem věštec a nedokážu odhadnout, jak to dopadne. Předpokládám, že alespoň nějakou část ze svých předvolebních slibů uskupení, které pan profesor Fiala vede, splní. Jedná se zejména o zastavení nekontrolovaného zadlužování naší země a tím zatěžování našich dětí a vnuků. Je to vážná věc, která je na prvním místě. Na druhém je důchodová reforma, kterou pan Babiš také sliboval, ale nikdy ji neudělal. Je mi to blízké, protože jsem v důchodovém věku a lidé kolem mě také – je to mimořádně naléhavý politický úkol. Přinejmenším očekávám, že se pokusí tyto dva zásadní problémy nějak řešit a zklamalo by mě, kdyby to neudělal," uvedl k otázce.

Dále se pak Michal Horáček k dotazu, kdo by z obou politiků byl ve funkci premiéra lidem blíže, vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz spíše obecně. "Skutečnost, že se někdo naklání spíše doprava, někdo naopak spíše doleva, ještě o ničem moc nevypovídá. Všichni chtějí být blíže lidem, protože jsou to ti, kteří je volí, případně příště nezvolí."

Spolu a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) už v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly v něm prezidenta, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl rezolutně už dříve šéf ODS. Dohromady budou mít ve Sněmovně SPOLU a Piráti se STAN 108 mandátů. ANO jich získalo 72. Dále pak hnutí SPD bude v zastoupení 20 křesel a v případě, že by se přiklonilo ke spolupráci s ANO, nezískala by koalice potřebnou většinu. Jiné strany se do Sněmovny nedostaly.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: