Bolí průběh nemoci covid-19? Primář odhalil realitu infekce. Nově mapujeme i bolesti břicha, prozradil

Plicní klinika - Ilustrační snímek
Plicní klinika – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2020

Větší část pacientů, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19, mají sice lehký průběh, ale mohou zažívat poměrně nepříjemné stavy. O to těžší stavy mají pacienti se středně těžkým průběhem a mnohem komplikovanější projevy nemoci zažívají ti, kteří mají těžký průběh choroby. Pocity pacientů se pro ŽivotvČesku.cz pokusil přiblížit primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

I když mezi takzvanými popírači onemocnění panují názory, že covid-19 je jen chřipečka či nemoc, která snad ani neexistuje, jiného názoru je specialista, který den co den se svým týmem bojuje o lidské životy a snaží se udržet jejich životní komfort. Primář Pavel Dlouhý přiblížil, že covid-19 je poměrně záludné onemocnění a mnohým pacientům může přinést velmi nepříjemné stavy.

"Lehké průběhy znamenají, že pacient má nějakou rýmu, zvýšenou teplotu, je unavenější. Bavíme se schematicky, to znamená, že někdo se může cítit špatně, i když má lehký průběh. Bolest se nedá změřit, je to subjektivní pocit," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

"Středně těžký průběh, to je něco jako chřipka a součástí chřipky a covidu jsou bolesti svalů, kloubů, hlavy. Lidé popisují svůj stav tak, že bolesti jsou intenzivní a mnohdy i že jsou intenzivnější než u chřipky. Zkrátka bolí je celý člověk, horečky mají někdy 7 až 10 dnů a špatně se srážejí. Musí se brát velké množství léků proti horečce. Ke střednímu průběhu to patří a jde o jeden ze základních projevů infekce, tedy bolest svalů, kloubů, hlavy a někdy, co je zvláštnost, tak tam bývají bolesti břicha, což jsme na jaře nevnímali, protože počet případů nebyl tak vysoký. Ale dnes je jasně dáno, že součástí obrazu covidu jsou příznaky, které se váží na břicho, zažívací trakt, a to znamená, že nějaké procento pacientů, řekněme pětina, má průjmy, může to být i pocit na zvracení. Pokud jde tedy o bolesti, tak pacienti mohou zaznamenat i bolesti břicha, i když jde o menší počet pacientů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý, který je považován za uznávaného odborníka.

Nejtěžší projevy nemoci ale zaznamenávají pacienti s těžkým průběhem. Existují i případy, kdy kvůli extrémně těžkému stavu museli být uvedeni do umělého spánku.

"Pak máme těžké průběhy u pacientů. A to jsou případy lidí, kteří vyžadují kyslík v nějaké podobě. Buď malé dávky brýlemi nebo maskou, nebo pak, a to je poměrně populární věc, vysokodávkový kyslík HFNO, což jsou desetinásobně vyšší dávky, které se pouštějí do plic a lidé to velmi dobře snášejí a dělá jim to dobře. A za tyto mašinky jsme nesmírně vděční. A pak to je až připojení na plicní ventilátor. A u těchto pacientů, u nichž i dále mohou pokračovat bolesti svalů, kloubů a hlavy, se tam přidává bolest na prsou. Dýchaní je namáhavé a může to vytvářet bolest. A když se posuneme zcela do intenzivní péče, tak je jasné, že v ní je řada bolestivých procedur. Ti lidé mají řadu odběrů, musí často ležet na břiše, aby se prodýchali a podobně. Ale obecně se snažíme, aby komfort pacienta nebyl narušen. Když následně dochází k dalším komplikacím, tak to může přinášet některé bolestivé procedury, ale je nutné říct, že dnešní medicína přináší poměrně pestrou škálu léků proti bolesti a na stav pacienta umíme reagovat nějakou léčbou analgetiky a snažíme se pacientovi ulevit. Pokud to přesáhne do nejtěžších stavů, tak využíváme umělého spánku, kdy je snaha, aby pacient bolest nevnímal či nebyl ve stresu, protože stres zvyšuje námahu a celkově nepůsobí na pacienta dobře," dodal pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý, jaké prožitky mají lidé s různými průběhy zákeřné infekce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.