Bombardování v den svatého Václava, svit svíček, porodnice bez elektřiny. Miloš Zeman přišel na svět v dramatické době

Miloš Zeman s manželkou Ivanou
Miloš Zeman s manželkou Ivanou
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2023

Nikoho nenechává lhostejným. Řadu lidí vytáčí k zuřivosti, jiní na něj nedají dopustit. Miloš Zeman ve státní svátek 28. září oslaví 79. narozeniny. Na svět budoucí prognostik, premiér a prezident přišel v době protektorátu - za německé okupace. Když poprvé spatřil světlo světa, na rodný Kolín v tu chvíli padaly letecké pumy. Příběh o svém narození Miloš Zeman povyprávěl pro ŽivotvČesku.cz.

"Narodil jsem se v devět hodin večer při svíčkách, protože vypnuli proud. Byla bombardována kolínská rafinerie minerálních olejů, toto bombardování ale bylo neúspěšné. Bomby dopadly do lesíka zvaného Borek, asi kilometr od rafinerie. Ještě za mého dětství zde byly krátery po bombách," svěřil Zeman pro čtenáře ŽivotvČesku.cz okolnosti svého narození.

Budoucí prezident přišel na svět 28. září 1944 ve svátek národního patrona, přemyslovského knížete svatého Václava. Čechy a Morava byly v té době německým protektorátem. Konec třetí říše se sice už nezadržitelně blížil, ale válečná mašinérie běžela stále v plné síle. Spojenci proto bombardovali strategické podniky v protektorátě, které byly klíčové pro válečné úsilí nacistů.

Miloš Zeman tak za svůj dosavadní život zažil protektorátní zřízení, osvobozenou třetí republiku, která byla už jen předehrou komunistické éry, prožil stalinismus, uvolnění 60. let, okupaci roku 1968, bezčasí normalizace, listopad 1989, konec Československa, nyní je svědkem další války, a to na Ukrajině. 

Stejně bohatý je Zemanův pracovní životopis. V době »Husákova ticha« byl třikrát pro politické postoje vyhozen z práce, pád totality pak otevřel dveře politické dráze, jejímž vrcholem byla funkce prezidenta republiky v letech 2013 až 2023. Na podzim roku 2021 přišly dramatické zdravotní komplikace, hospitalizace, mnozí už tehdy zlomili nad Zemanem hůl. Prognostik a politik ale vstal z lůžka a k překvapení mnohých nejen dokončil prezidentský mandát, ale i v důchodu se dál aktivně politicky vyjadřuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.