Bramborový salát se salámem či bez? Na palčivou vánoční otázku, která rozděluje rodiny, odpověděla Halina Pawlowská

Spisovatelka Halina Pawlowská
Spisovatelka Halina Pawlowská
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 11. 2021

Pokud k Vánocům něco neodmyslitelně patří, je to sváteční obžerství. Mnozí si na Štědrý večer sice odpustí kapra a nahradí ho kuřecími řízky, ale bez bramborového salátu se u večeře obejde jen málokdo. Leckdo si salát vylepšuje surovinami navíc, mezi ně patří i salám. Pro mnohé je ale tento pokrm se salámem nelibou kombinací. Jak tuto otázku vnímá žena, která se v kuchyni orientuje více než dobře? "My jsme salám do salátu nikdy nedávali," řekla pro ŽivotvČesku.cz Halina Pawlowská.

Tradiční bramborový salát se skládá z brambor, vajec, zeleninové směsi, majonézy, hořčice a koření. Lidé ale v kuchyni rádi experimentují a pokud se něco uchytilo a rozšířilo, je to salám, který se do salátu přidává nakrájený na kostičky. Ještě modernější variantou je pak ta, do které kuchaři přidávají jablko, které má salát ozvláštnit, zjemnit a zvýraznit chuť ostatních surovin. Pro mnohé je ale jiná než tradiční varianta něčím, co by v životě nepozřeli.

Leckdo může argumentovat tím, že k masu nedává smysl jíst přílohu, která maso rovněž obsahuje. Jiní zkrátka jen neholdují salámům typu junior, což jsou právě ty, které se do bramborového salátu přidávají. Halina Pawlowská je především spisovatelka, ale měla i pořad o vaření a je gurmánkou tělem i duší. Ona sama se přísadám navíc do tradičního salátu vyhýbá.

"Já vím, že to je v každé rodině jinak, ale my jsme salám do salátu nikdy nedávali. Moje babička ho tam nedávala, maminka ho tam nedávala, takže já si myslím, že tam nepatří," řekla pro ŽivotvČesku.cz Halina Pawlowská k palčivé otázce, která mezi lidmi začíná před svátky rezonovat. Neodsuzuje ale nikoho, kdo si suroviny navíc do bramborového salátu ke štědrovečerní večeři přidají.

"Co se týká jídla, tak když člověk cestuje, vidí, že co jiný kraj, to nejen jiný mrav, ale i jiné jídlo. Někomu přijde jako absurdní jídlo svíčková s knedlíkem. Já bych neřekla, že dávat salám do salátu je nějaké barbarství, ale za mě osobně je tam zbytečný," dodala Halina Pawlowská pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.