Březen jako měsíc zkázy. Epidemiolog Roman Prymula promluvil otevřeně o britské mutaci koronaviru v Česku
Státní zdravotní ústav (SZÚ) na začátku týdne potvrdil záchyt britské mutace koronaviru v Česku, a to na vzorcích z Prahy, Středočeského a Královéhradeckého kraje, zachytila ho i Fakultní nemocnice Brno. Odborníci v současnosti varují, že Evropu čekají možná až tři další měsíce, které budou patřit k těm nejsložitějším. "Mutace se šíří velmi rychle," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56) s tím, že během dvou měsíců bude nový kmen viru na našem území dominantní.
Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo nedávno Rakousko, zachycena byla v Česku.
"Mutace se šíří velmi rychle. Od září, kdy byla ve Velké Británii odhalena se rozšířila do listopadu na třetinu všech případů a do poloviny prosince na dvě třetiny všech případů v této zemi. Z toho je možné usuzovat, že u nás bude naprosto dominantní do cca 2 měsíců. Ovšem za předpokladu, že se neobjeví jiná ještě agresívnější mutace. Počty pozitivně testovaných se budou odvíjet od intenzity protiepidemických opatření, která budou v dané době realizována," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Ministerstvo zdravotnictví teď řeší, jestli a jak se k situaci postaví. V úvahu připadá třeba doporučení nosit respirátory FFP2.
Index protiepidemického rizika PES v současnosti klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory. Opět ale mírně vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.