Britská, brazilská a jihoafrická mutace viru. Roman Prymula popsal, v čem se liší a čím jsou zákeřné

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 2. 2021

Mutace koronaviru, kterou vědci poprvé odhalili loni v prosinci na jihu Anglie, je nyní v Británii dominantní a s největší pravděpodobností bude časem převládat na celém světě. Na něm se zatím objevily tři varianty koronaviru SARS-CoV-2: kromě takzvané britské jsou to i jihoafrická a brazilská. "Dosud však není známo, zda mutace způsobuje závažnější covid-19," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56).

Všechny mutace jsou nakažlivější, než původní varianta. Zda způsobují také horší průběh covidu-19, ale zatím není jasné. Podle epidemiologa Romana Prymuly mají ale vliv na účinnost vakcín.

"Postupně přibývají informace o šíření mutovaných variant v jednotlivých zemích, ale i vlastnostech jednotlivých mutací. Brazilská varianta má tři klíčové mutace S proteinu. Dosud však není známo, zda mutace způsobuje závažnější covid-19. Odborníci zjistili novou variantu v prosinci 2020 v Manausu v severní Brazílii. Data také naznačují, že brazilská varianta byla zjištěna v Japonsku. Stejně jako jihoafrická varianta, i ta brazilská nese mutaci S proteinu zvanou E484K, která není u britské mutace přítomna. Ukázalo se, že mutace E484K snižuje rozpoznávání protilátek a pomáhá viru obejít imunitní ochranu poskytovanou předchozí infekcí nebo očkováním. V lednu se bohužel mutace E484K objevila v několika případech i u britské mutace, kde se vyvinula spontánně. Mutace se šíří celosvětově a stávají se dominantními. Klinický průběh byl u britské mutace označen o 30-40 % závažnější, ale později to vědci zpochybnili. Jihoafrická varianta je již v Tyrolsku, u nás je britská mutace již v řadě regionů dominantní. Ukazuje se, že mutace zásadně ovlivňují účinnost jak vakcín tak např. léků na bázi protilátek a to tak, že ji snižují," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví rozdíly mezi jednotlivými mutacemi.

Nová mutace, tedy v Česku pomalu dominující britská mutace, je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější. Stejně jako proti předchozí by proti ní měla platit současná opatření omezující setkávání lidí, zakrývání úst a mytí či dezinfekce rukou. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) je ale třeba je ještě více dodržovat a místo roušek doporučil nosit respirátor FFP2.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.