Britská mutace »Brigita« potvrzena už ve více než 200 případech. Epidemiolog varuje před nástupem

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2021

Nakažlivější takzvanou britskou mutaci koronoviru způsobujícího nemoc covid-19 zaznamenal Státní zdravotní ústav (SZÚ) už ve více než 200 případech. Ze zpětné analýzy vyplývá, že se tato varianta v Česku šíří minimálně od začátku prosince. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku na SZÚ, jež dělá takzvanou sekvenaci, tedy podrobnou genetickou analýzu viru, která mutaci potvrdí. Podle epidemiologa Romana Prymuly bude v Česku brzy dominantní než stávající kmen. "Z toho je možné usuzovat, že u nás bude naprosto dominantní do cca 2 měsíců," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

"Mutace se šíří velmi rychle. Od září, kdy byla ve Velké Británii odhalena se rozšířila do listopadu na třetinu všech případů a do poloviny prosince na dvě třetiny všech případů v této zemi. Z toho je možné usuzovat, že u nás bude naprosto dominantní do cca 2 měsíců. Ovšem za předpokladu, že se neobjeví jiná ještě agresívnější mutace. Počty pozitivně testovaných se budou odvíjet od intenzity protiepidemických opatření, která budou v dané době realizována," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Britská varianta byla podle serveru iDNES.cz nově potvrzena také ve vzorku z Vysočiny a Plzeňského kraje. Už minulý týden ji SZÚ potvrdil u vzorku z Prahy, Středočeského, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Podle mluvčí ústavu Kláry Dolákové se ale může vyskytovat i v jiných než dosud potvrzených regionech. ČTK dnes řekla, že kromě SZÚ mohou sekvenaci dělat i další laboratoře. Počty tak nemusí být kompletní.

Národní referenční laboratoř pro chřipku (NRL) v poslední zprávě z tohoto týdne uvádí, že britská varianta se na území ČR vyskytuje přinejmenším od začátku prosince loňského roku. Podle laboratoře to vyplývá ze zpětné analýzy. "Zatím nahlášeny případy z Prahy, Středočeského kraje, Jihlavy, Pardubic, Královéhradeckého kraje, Brna, Ostravy a okolí. NRL eviduje více než 200 detekcí," uvedla ve zprávě vedoucí laboratoře Helena Jiřincová. Laboratoř tuto mutaci pojmenovává jménem Brigita.

Odborníci se na základě zkušeností z okolních zemí domnívají, že v současné době může být asi desetina všech případů s novou mutací. Kvůli rychlejšímu šíření podle některých vědců převládne už v polovině února, optimisticky v březnu.

"Pokud dostaneme vzorek, který má neobvyklé vlastnosti, jsme schopni odhalit sekvenací jakoukoliv mutaci. I kdyby byla úplně nová," řekla ČTK Doláková. Výsledky se pak zadávají do mezinárodní databáze, kde se porovnávají zápisy o sekvenaci vzorků.

Velkou část z nich do databáze dodali britští vědci, kteří také v polovině prosince popsali novou mutaci, jež je o 40 procent nakažlivější. Kvůli tomu se proto označuje jako britská, přestože se vyskytuje i v jiných zemích. Další byly identifikovány například v Jihoafrické republice nebo Brazílii. Vědci a výrobci vakcíny v současné době ověřují, jestli vytvořené protilátky po nákaze či očkování fungují i na tyto nové mutace.

Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý ve Sněmovně novinářům řekl, že nová mutace se zatím nešíří v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici kontakty lidí, u kterých vykazují vzorky podezření, podle něj trasují přednostně.

Vědci z iniciativy Sníh nebo spoluautoři výpočtu rizikového skóre PES, kteří se věnují modelování globálních rizik, upozorňují, že kvůli šíření mutace by měla být přijata přísnější protiepidemická opatření, která rychlejší šíření viru vyrovnají. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se na datech zásadněji britská mutace projeví, pokud bude ve 30 až 40 procentech pozitivních vzorků. Reprodukční číslo by bylo vyšší asi o 0,5 proti současnému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.