Britská mutace je o 40 procent infekčnější. Roman Prymula popsal, jak probíhá v těle »oběti« rychlost šíření
Podle vědců jsou nové mutace koronaviru nakažlivější, není ale zatím jasné, zda způsobují i závažnější průběh nemoci covid-19. Státní zdravotní ústav (SZÚ) už nový kmen viru potvrdil v Česku ve více než 200 případech. Epidemiolog Roman Prymula (56) pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak dochází k šíření viru v lidském těle.
Národní referenční laboratoř pro chřipku (NRL) v poslední zprávě z tohoto týdne uvádí, že britská varianta se na území ČR vyskytuje přinejmenším od začátku prosince loňského roku. Kvůli rychlejšímu šíření podle některých vědců převládne už v polovině února, optimisticky v březnu.
"Nakažlivost neboli infekciozita je schopnost překonat obranné mechanismy organismu a vyvolat infekci. Virus se uplatní rychleji v procesu nákazy. Mutace má schopnost usnadnit viru schopnost snáze vstoupit do buňky, což by mělo zkrátit rychlost pomnožení viru, tím inkubační dobu a následně ovlivnit reprodukční číslo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.
Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý ve Sněmovně novinářům řekl, že nová mutace se zatím nešíří v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici kontakty lidí, u kterých vykazují vzorky podezření, podle něj trasují přednostně.
Vědci z iniciativy Sníh nebo spoluautoři výpočtu rizikového skóre PES, kteří se věnují modelování globálních rizik, upozorňují, že kvůli šíření mutace by měla být přijata přísnější protiepidemická opatření, která rychlejší šíření viru vyrovnají. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se na datech zásadněji britská mutace projeví, pokud bude ve 30 až 40 procentech pozitivních vzorků. Reprodukční číslo by bylo vyšší asi o 0,5 proti současnému.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.