Bude brutální vedro. Utkání s Dány může rozhodnout i horké podnebí, říká bývalý reprezentant

Alex Král na tréninku české reprezentace.
Alex Král na tréninku české reprezentace.
Foto: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2021

V sobotu večer bude v ázerbájdžánské metropoli Baku pořádné horko. A to nejen kvůli tomu, že do varu se budou dostávat fanoušci i hráči před čtvrtfinálovým zápasem Mistrovství Evropy. Odhaduje se, že v Baku bude kolem 30 stupňů Celsia. Dlouhé cestování a vedro nakonec mohou být těmi detaily, které o osudu zápasu mezi Českem a Dánskem rozhodnou. "Kluci budou sedět 6 hodin v letadle, vylezou rozlámaní, horké podnebí... Je to ale tak naplánované a obě mužstva se s tím musí vyrovnat," řekl pro ŽivotvČesku.cz k zápasu bývalý reprezentační gólman Jaromír Blažek (48).

Vyrovnané sportovní zápasy rozhodují často detaily. V sobotu večer tím detailem může být to, jak se oba čtvrtfinálové soupeři vyrovnají s náročným cestováním do ázerbájdžánské metropole Baku. Česko i Dánsko disponují skvěle připravenými hráči, kteří během dosavadního průběhu šampionátu prokázali fyzickou odolnost. Otázkou je, komu v horkém podnebí začnou síly docházet rychleji. Bývalý reprezentační gólman a legenda pražské Sparty Jaromír Blažek očekává hodně náročný zápas.

"Podle mě nás v sobotu čeká těžší zápas, než byl ten s Nizozemskem. Soupeř je na tom fyzicky velmi dobře a hraje podobně jako my. Nizozemci byli také dobře připravení, ale Dánsko hraje hodně týmově a nic jednoduchého nás nečeká," řekl Jaromír Blažek pro ŽivotvČesku.cz. Tým trenéra Jaroslava Šilhavého pochválil také za to, jak osmifinále zvládl po taktické stránce.

"Nemyslím si, že Nizozemci nás podcenili. My na ně byli skvěle takticky připravení a nedovolili jsme jim produkovat hru, jakou předváděli v základní skupině," řekl bývalý skvělý brankář s tím, že Nizozemcům se za 90 minut nedařilo vnutit nám jejich styl hry. Otázkou je, jak bude vypadat čtvrtfinále. Jaromír Blažek je přesvědčen, že cestování a vedro může hrát důležitou roli.

"Cestování do Baku není dobrodružstvím jen pro fanoušky, ale i pro hráče. Jedna věc je dlouhá cesta, druhá věc je tamější podnebí, obrovské vedro pro fotbal dobré nebude. Je to ale tak naplánované a obě mužstva se s tím musí vyrovnat. Myslím si, že tento model Mistrovství Evropy se nelíbí hráčům ani divákům a já doufám, že v budoucnu už bude šampionáty pořádat jen jedna či dvě sousední země. Neřekl bych, že sezení v letadle nějak zásadně ubírá fyzické síly, ale je to prostě na hlavu. Kluci budou sedět 6 hodin v letadle, vylezou rozlámaní, chvíli bude trvat, než se srovnají, do toho horké podnebí... V sobotu uvidíme, kdo se s tím srovnal lépe," řekl Jaromír Blažek s tím, že čeká taktickou bitvu a silový fotbal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.