Bude dlouho trvat, než si zase začnou podávat ruce. Podle Lukáše Pollerta se lidé bojí rozvolnění, protože si zvykli žít ve strachu

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2022

Čísla pozitivních jsou vysoká a laboratoře v sobotu odhalily 23.964 případů covidu-19. Pacientů v těžkém stavu je ale méně než 200, což si ministerstvo zdravotnictví pochvaluje. Vláda tak spustila rozvolňovací proces a už 9. února se při návštěvě restaurací lidé nebudou muset prokazovat certifikátem o tzv. bezinfekčnosti. Řada expertů i obyčejných lidí se začala děsit, že rozvolňovací proces postupuje moc rychle. Anesteziolog Lukáš Pollert (51) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že v každé společnosti jsou lidé, které paralyzuje strach a ze setrvačnosti budou v tomto stavu ještě dlouho zůstávat.

Někteří odborníci považují zrušení povinnosti kontrolovat covidové certifikáty v restauracích, hotelích nebo na hromadných akcích od středy za předčasné. Vláda opatření zmírnila po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle některých ale může jít i o rezignaci na realitu, protože se opatření stejně často nedodržují. Od 9. února se tak prakticky otevírají restaurace a sportovní i kulturní akce pro všechny bez ohledu na očkování či prodělanou nemoc.

Podle anesteziologa Lukáše Pollerta bude ale návrat české společnosti do »normálu« složitý a dlouhý, řada expertů i tzv. »obyčejných« lidí se bude dál bát z jakési setrvačnosti.

"Myslím si, že to rozvolnění neuvítají ti, kteří si myslí, že epidemie je tady pořád, kteří se obávají, že se tím rozvolněním ohrozí jejich životy a jejich zdraví. Takoví lidé tady jsou, objevili se v roce 2021 a možná už v roce 2020. To strašení a zavádění neadekvátních opatření v mnoha lidech zůstalo a mají strach z toho, že nyní dojde ke zmírnění opatření, tito lidé se prostě bojí, že se vrátí něco horšího. Jsou lidé, kteří si myslí, že to rozvolnění je brzo, jsou prostě lidé, kteří v životě jsou hodně opatrní. Existují jedinci, kteří prostě jezdí po dálnici 40 km/h, protože 50km/h už je pro ně velká rychlost, takoví lidé jsou a je to normální, nyní se jich ve společnosti objevilo více, protože měli tendenci více vnímat strach z nebezpečného neviditelného viru," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař, který v minulosti proslul tím, že kritizoval některé kroky předchozí i současné vlády.

Z toho, že vláda začala výrazně rozvolňovat a umožní neočkovaným návrat do normálního života, je zaskočená například viroložka Ruth Tachezy. Ta rozvolňovací proces považuje nyní za rizikový.

"Považuji za zvláštní uvolňovat opatření ve chvíli, když čísla nakažených stále stoupají nebo alespoň ještě přesvědčivě neklesají a není zcela jasné, kolik lidí bude končit v nemocnicích a kdy a jak rychle bude incidence klesat či klesne na rozumná čísla," uvedla pro ČTK žena, která úzce spolupracovala s ministerstvem zdravotnictví, když úřad vedl Adam Vojtěch (35).

Předseda odborné společnosti infektologů Pavel Dlouhý je rozezlen z toho, že o opatření o prokazování bezinfekčnosti v Česku za nezákonné označil soud. Pavel Dlouhý je přesvědčen, že soudci by neměli v otázkách epidemie rozhodovat.

"Je absurdní, že k ukončení pandemie dochází v České republice rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který je jistě vybaven vysoce kvalifikovanými odborníky na covid-19," sdělil předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.

Proti rozvolňovacímu procesu ostře vystoupil také imunolog Zdeněk Hel. Proti otevírání restaurací pro neočkované byl i epidemiolog Rastislav Maďar. Jeho sekce Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) vládě radila, aby nejdříve zavedla možnost prokazovat se před návštěvou restaurace testem.

Podle Lukáše Pollerta je normální, že v každé společnosti jsou lidé, kteří se bojí. Již v minulosti lékař uvedl, že nikomu nebrání, aby se dál chránil a nosil například ochranu dýchacích cest či se nechal očkovat. Pollertovi ale vadí, když tito lidé očkování či nošení respirátorů chtějí prosazovat plošně pro všechny, tedy i pro ty lidi, kteří se respiračního onemocnění bojí méně.

"Myslím si, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se z toho tito lidé dostanou, budou mít dál pocit ohrožení z okolí. To jsou lidé, ke kterým když si stoupnete blíže v obchodě, tak uskočí, nebo si odmítají podávat ruce, takové lidi všichni známe. To jejich chování má nějakou setrvačnost a nestane se, že se přes noc změní," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert, který říká, že svět sám o sobě je poměrně rizikové místo k životu, ale ctí občanské svobody a nechce lidi omezovat ani v souvislosti s koronavirem.

K rozvolňovacímu procesu v Česku přispělo rozhodnutí Nejvyššího správního, který označil některá opatření vlády za nezákonná. Kabinet Petra Fialy reagoval tak, že rozvolňovací proces urychlil. Děje se tak v situaci, kdy v Česku za sobotu testy odhalily 23.964 případů covidu-19, což je dosud nejvíce za víkendový den. V mezitýdenním srovnání je to nárůst o zhruba 5700 případů. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 2283 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak zvýšilo. Zlepšila se naopak situace v nemocnicích. Počet hospitalizovaných klesl pod 3000, pacientů v těžkém stavu je podle ministerstva zdravotnictví méně než 200, což je klíčový a nejzásadnější statistický údaj.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.