Bude Petr Fiala lepší premiér než Andrej Babiš? Odpověď, která zajímá celé Česko, přinesl bývalý ministr vnitra Ivan Langer

Bývalý politik Ivan Langer
Bývalý politik Ivan Langer
Foto: POLACEK JAKUB / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Letošní volby do Poslanecké sněmovny přinesly nečekaný zvrat. Suverénního vítěze většiny předvolebních průzkumů hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (67) porazila koalice SPOLU složená ze tří tradičních politických stran (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Otázkou však stále zůstává to, kdo se nakonec stane premiérem nové vlády, která bude u moci po čtyřleté období do dalších voleb. Silným oponentem stávajícího šéfa ANO je lídr ODS Petr Fiala (57). "Je to člověk, který se bude chovat vůči České republice v pozici předsedy vlády mnohem a mnohem lépe a zodpovědněji než Andrej Babiš," řekl bývalý ministr vnitra Ivan Langer (54) pro ŽivotvČesku.cz.

Občané České republiky rozhodli v říjnových volbách, že vítězství bude slavit koalice SPOLU, která získala 27,79 procent voličských hlasů – v přepočtu tedy 1 493 905 a ve Sněmovně si pojistila celkem 71 křesel. Premiér Andrej Babiš pocítil poměrně těsnou porážku, kdy jeho hnutí ANO dosáhlo na 27,12 procenta a hlasovalo pro něj 1 458 140 lidí. Studená sprcha přišla pro zavedené strany ČSSD a komunisty, které se nejen nedostaly do Poslanecké sněmovny, ale dokonce je »předběhlo« i teprve v lednu založené hnutí Přísaha Roberta Šlachty (50), které jen o pár desetin procent nezískalo poslanecký mandát.

Kromě sestavení vlády se v České republice řeší zásadní otázka, a to kdo se stane novým předsedou vlády. I po volbách je jím nadále Andrej Babiš, který očekává, že ho prezident pověří sestavením nové vlády. To ale očekává i Petr Fiala, který dovedl koalici SPOLU k letošnímu vítězství. Navíc koalice dají ve Sněmovně většinu a podepsaly už memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Z logiky věci by tak měl nastat pravděpodobnější scénář, že Petr Fiala vystřídá na postu premiéra ČR Andreje Babiše v novém vládním uskupení.

Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil Ivan Langer, v pořadí sedmý ministr vnitra, který zastával funkci v letech 2006 až 2009 a byl také místopředsedou ODS, zda současný šéf ODS dokáže být pro Českou republiku lepším premiérem než Andrej Babiš.

"Na tisíc procent bude lepší premiér, protože je to člověk, který se narodil v této zemi, miluje ji, chce v ní žít. Nejen on, ale i jeho rodina, děti a je vůči ní loajální a záleží mu na ní. Už jenom toto silné emoční pouto z něj dělá člověka, který se bude chovat vůči České republice v pozici předsedy vlády mnohem a mnohem lépe a zodpovědněji než Andrej Babiš," řekl zcela rozhodně Ivan Langer pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.