Bude to 5 let od momentu, kdy ochrnul na dolní končetiny. Tělo funguje o dost jinak, říká Michal Jančařík

Moderátor Michal Jančařík
Moderátor Michal Jančařík
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2021

V druhé polovině roku 2016 se mu po zdravotní stránce významně změnil život. Charismatický moderátor Michal Jančařík (45) po transplantaci ledviny a dalších zdravotních komplikacích skončil na invalidním vozíku. Takřka ze dne na den zažil to, co si zdravý člověk neumí představit. Přesto se nevzdal. Dnes svým životním příběhem je inspirací pro druhé. "Pět let mi trvalo si zvyknout. Respektive úplně se na to, myslím, zvyknout ani nedá. Těch pět let mi spíš trvalo se s tím postupně nějak naučit žít a ten proces stále pokračuje," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz slavný »spíkr«.

Michal Jančařík od narození trpěl polycystózou ledvin. Vážné zdravotní problémy, které způsobily jeho ochrnutí, ho začaly výrazně sužovat na jaře 2016 a na podzim ho nakonec usadily na vozík, když ochrnul na dolní končetiny.

Zdravotní stav oblíbeného moderátora se aktuálně výrazně nezlepšuje. Naděje ale existuje. Michal nepřestává věřit, že jednoho dne se mu podaří nad zdravotními komplikacemi zvítězit, protože už v době, kdy to s ním vypadalo velmi bledě, dokázal, že život miluje a má pro co žít. Přesto začátky nebyly vůbec jednoduché.

"Začátek byla katastrofa, ale na druhou stranu naděje na zlepšení je v té době největší, čeká se několik měsíců, až opadne otok míchy apod. a člověk doufá, že se to začne lepšit. Na začátku je ta šance, že se to vylepší, větší. To také zmiňují doktoři a tak máte jistou naději. Pak ale, když se to do roka nezlepší, tak přijde další období deprese. Říkáte si, že to je tedy úplně v háji a co teď," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz Michal Jančařík, s čím vším se musel vyrovnat.

"Postupně se učíte s těmi kartami, které do rukou dostane, nějak hrát. Smiřovat se s tím, že ty karty jsou rozdaný takto a hledat cesty, jak s nimi co nejlépe zacházet. Život je naruby, de facto se vším začínáte znovu, je to vlastně tak trochu takové druhé dětství, všechno poznáváte a učíte se. Tělo funguje o dost jinak, je třeba se naučit znát jeho aktuální limity, nezatavit se. Život musíte chtě nechtě podřídit možnostem svého těla. Osobně bych řekl, že mám tak zhruba polovinu energie, co dřív, " dodal moderátor pro ŽivotvČesku.cz.

V současnosti Michal dělá dabing - české znění dokumentárních filmů. Dále se věnuje produkci. Na svou práci má velké a pozitivní ohlasy. "Koncem srpna zase bude divadelní festival v Nebílovech, na kterém teď dost pracuju. Těší mě, že lidi volají a ptají se, zda »Nebílovy« budou. Stejně tak mi říkají, že mě občas slyší dělat české znění dokumentů a že se jim to líbí, moc mě to obojí těší", dodal Michal Jančařík pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.