Byl jsem svědkem jejich seznámení a rodící se lásky. Režisér Jan Kačer dojemně zavzpomínal na Josefa Abrháma a Libuši Šafránkovou

Josef Abrhám s manželkou Libuškou Šafránkovou
Josef Abrhám s manželkou Libuškou Šafránkovou
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2022

Letošní Vánoce budou pro Jana Kačera (86) jiné, než byly v předešlých letech. Poprvé totiž svátky prožije bez obou svých blízkých přátel, a to Josefa Abrháma (†82) a Libuše Šafránkové (†68). "Není den, kdy bych na ně nevzpomínal," řekl pro ŽivotvČesku.cz dojatý režisér a herec.

Josef Abrhám přežil svou manželku o necelý rok. Zatímco Libuše Šafránková zemřela 9. června 2021 nečekaně na pooperační komplikace ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, on sám vydechl naposledy v nemocnici v Mělníce 16. května letošního roku. Příčinou smrti měl být zápal plic. Po smrti životní lásky se herec na veřejnosti téměř neukazoval. Jeho zdravotní stav byl chatrný a řada jeho blízkých se nechala slyšet, že bez Libuše Šafránkové ztratil ovdovělý herec životní elán.

To potvrdil také divadelní režisér Jan Kačer, který se se zesnulým párem desítky let přátelil. "Člověk má život jen vypůjčený. Musí ho nějak žít, potom ho zase předat dál, tak to prostě je. V případě Libušky a Josefa to ale bylo nějak rychle. Je možné, že jeden bez druhého prostě nemohl být, ale teď už jsou zase někde šťastní spolu," sdělil pohnutým hlasem pro ŽivotvČesku.cz muž, který režíroval desítky divadelních her.

"Dobrých přátel má člověk v životě jen pár. A v tomhle případě to tak skutečně bylo. Byl jsem u jejich seznámení, byl jsem svědkem jejich rodící se lásky. Pepík byl můj asi jediný opravdový přítel. Není den, kdy bych na ně nevzpomínal. Ale není to smutné, já jsem rád, že jsem s nimi mohl nějaký čas prožít," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jan Kačer, který si byl s jedním z nejoblíbenějších hereckých párů Česka velice blízký.

Fenomén české herecké scény Josef Abrhám v posledních měsících žil u rodiny svého syna na Mělnicku. Po smrti milované Libušky se totiž jeho zdravotní stav začal rychle zhoršovat, a tak již nebylo ideální, aby v jejich rodinné vile v Praze zůstával sám. Naposledy se na veřejnosti Josef Abrhám objevil během posledního rozloučení s manželkou Libuší Šafránkovou, které se konalo 25. června 2021 v kostele sv. Anežky v Praze na Spořilově. Již tehdy na něm bylo podlomené zdraví velice znatelné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.