Bylo mi z toho fyzicky špatně, prohlásila o detailech kauzy Dozimetr Alena Schillerová. Opozice trvá na konci Víta Rakušana na ministerstvu vnitra

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 24. 6. 2022

Jeden náhle zesnulý, 13 obviněných a pět lidí ve vazbě. Kauza Dozimetr spojující pražský magistrát, dopravní podnik a hnutí STAN propukla před devíti dny a opozice trvá na konci předsedy hnutí Víta Rakušana (44) ve funkci ministra vnitra. Kdy má kvůli tomu mimořádně zasedat Sněmovna a co na kauze hnutí ANO nejvíc vadí, popsala pro ŽivotvČesku.cz bývalá ministryně financí Alena Schillerová (58).

Ranním zásahem na Magistrátu hlavního města Prahy, Dopravním podniku hlavního města Prahy, sídle VZP a na více než deseti dalších místech spustila 25. června Národní centrála proti organizovanému zločinu akci Dozimetr. Ve vazbě následně skončili mimo jiné tehdejší náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a podnikatel Michal Redl.  

Posledně jmenovaný měl v minulosti vazby na šéfa podsvětí Radovana Krejčíře (53) a zároveň byl v kontaktu, včetně komunikace přes šifrovaný telefon, s ministrem školství Petrem Gazdíkem (47), rovněž z hnutí STAN. Ten záhy na svůj post rezignoval.

"Poprvé za dobu, kdy se s Petrem Gazdíkem známe a máme přátelský vztah, jsem na něj křičel, a to poměrně dlouho. Považoval jsem to poměrně za nepochopitelnou věc, protože jsem netušil, že nějaké kontakty k podivné osobě pana Redla tady byly. Okamžitě jsem Petra Gazdíka žádal o vyvození odpovědnosti. Byť není v kauze obviněný ani není podezřelý, ty kontakty jsou ve světle doby nevysvětlitelné. Každopádně politickou odpovědnost Petr Gazdík vyvodil během hodin. Postavil se k tomu čelem," uvedl pro Seznam Zprávy ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.

Opozice ale žádá především jeho odchod z funkce ministra. "Ta kauza překračuje Magistrát hlavního města Prahy. Mafián, který byl spojovaný s Radovanem Krejčířem, se stýkal s ministrem této vlády a místopředsedou hnutí STAN. Petr Gazdík rezignovat musel, tam nebylo jiné zbytí. Jezdili na dovolené, byli v kontaktu, používali šifrovaný telefon, což ani vlastně nevím, co je, scházeli se v konspiračním bytě. Korupce, konspirace, do toho ty kokainové večírky, to je něco absolutně nepředstavitelného," řekla pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová s tím, že není možné, aby Vít Rakušan na pozici ministra vnitra zůstal.

"Nechceme pád vlády, je tady české předsednictví EU a tuto ostudu už jednou naše země zažila a nechceme se na ní podílet. Povyšujeme zájem České republiky nad politický boj. Ať v té vládě klidně zůstane, zastupuje druhého největšího koaličního partnera, ale ať odejde z vnitra. Je učitel, na ministerstvu školství je volné místo… To je samozřejmě věcí pana premiéra, který by ale před tím neměl zavírat oči. Pro mě bylo naprosto zdrcující, když premiér mluvil k národu a vůbec se k této kauze nevyjádřil, přitom je to obrovský politický skandál, který nás poškozuje i v zahraničí," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Koaliční lídři ale důvody pro rekonstrukci vlády nevidí. Podle premiéra Petra Fialy má Vít Rakušan jako ministr vnitra důvěru. Ten ocenil, že mu ji předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů vyjádřili. Politici to uvedli v úterý na tiskové konferenci po jednání vlády. "Naše předsednictví EU nebude žádným způsobem ohroženo. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale myslím, že jsme jasně prokázali, že heslo »padni komu padni« za nás opravdu platí," řekl Vít Rakušan.

Opozice s tím ale nesouhlasí a bude se snažit situaci změnit. "Iniciovali jsme mimořádnou schůzi, která by podle předběžných informací měla proběhnout 7. července, a tam chceme vytvořit politický tlak, aby ministr vnitra z této pozice odešel. Hnutí STAN se prezentovalo jako skauti, kteří jsou naprosto čistí, přitom od počátku fungování této vlády jsme téměř každý měsíc konfrontováni nějakou kauzou čelního představitele toho hnutí. Ta poslední ale překročila veškeré myslitelné chápání," prohlásila pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.  

V kauze podle policie organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Ministr Petr Gazdík funkci podle Víta Rakušana opustil kvůli svým stykům s Michalem Redlem, ne proto, že by byl vyšetřován.

Alena Schillerová přesto mluví o mafiánských způsobech. "Nikdy jsem si nemyslela, že to, co teď sledujeme v přímém přenosu každý den, je ještě dnes možné. Je to regulérní návrat devadesátých let a bezprecedentní zneužití politické moci a postavení. Navíc ještě ve spojení s historkami, které čtete v médiích. Nechci je ani opakovat, protože mi z nich jako ženě bylo fyzicky špatně," uzavřela pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.