Bývalá ministryně Alena Schillerová se pustila do premiéra Petra Fialy a jeho projevu. Nit na něm nenechala suchou a zdůraznila, že většina domácností šetří celý život
Premiér Petr Fiala (58) předstoupil v neděli večer před národ v mimořádném projevu. Jeho slova se týkala aktuálních kroků vlády v rámci energetické krize. Ještě předtím zástupci opozičních hnutí ANO a SPD ve Sněmovně označili premiérovo vystoupení za zneužití funkce předsedy vlády před obecními a senátními volbami, které budou zkraje příštího víkendu. Pro ŽivotvČesku.cz projev předsedy koaliční vlády zhodnotila opoziční poslankyně a exšéfka státní kasy Alena Schillerová (58), která ho označila za »žehlení nečinnosti vlády«.
Premiér skrze televizní obrazovky vyzval občany k rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou. Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně. Rozumné hospodaření s energiemi uspoří každému vlastní peníze, ale také sníží výdaje státního rozpočtu, sdělil v neděli večer ve svém třetím mimořádném letošním projevu.
Pomůže to podle něj také průmyslu i celé české ekonomice. Fiala bude důsledně trvat na tom, aby stát se svými institucemi šel v šetření příkladem. Vláda připravila pomoc nejen českým domácnostem, ale i firmám. Podle opozice přichází kabinet s opatřeními pozdě.
"Pan premiér si po 9 měsících vzpomněl, že se zodpovídá občanům této země, a tak si 5 dnů před volbami potřebuje zoufale vyžehlit, že vláda pod jeho vedením nedělala několik měsíců vůbec nic. Zneužil tohoto mediálního prostoru krátce před volbami. A proč? Aby neřekl nic nového a ještě začal občany poučovat o tom, jak mají šetřit. Většina domácností šetří celý život na energiích, máme v genech zbytečně za energie neutrácet," uvedla pro ŽivotvČesku.cz bývalá ministryně financí Alena Schillerová.
Vládní rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché, uvedl premiér. "Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi," řekl ve svém projevu. Vedle chystané daně z mimořádných zisků by podle něj měl stát cenový strop u silové elektřiny a plynu financovat ze zvýšených dividend u státem vlastněných společností včetně společnosti ČEZ.
Raketový růst cen energií na konci srpna je podle Petra Fialy přímým důsledkem ruské ekonomické války proti Západu. "Cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě," uvedl. Situace však podle něj naopak státy Evropské unie spojila.
Fiala chtěl nedělním projevem vyvrátit možné pochybnosti lidí, zda kvůli cenám energií zvládnou nastávající zimu. Stanovení nejvyšších možných cen podle něj dává každému jistotu. Připomněl i další vládní sociální opatření, která kabinet souhrnně označuje jako »deštník proti drahotě«. Občany vybídl, aby se neostýchali a zajímali se o možnosti, jak pomoc využít.
"Vláda měla přijít s jasnými postupy řešení. To, co lidem ale ve skutečnosti dává, jsou pouze plané sliby, které nemají jasnou podobu ve formě konkrétních čísel. Občané ví, jak to je, a věřím, že vládě pošlou jasný vzkaz. To, že budou komunální a senátní volby referendem o vládě, z toho udělali sami svými kroky. Tato elitářská a asociální vláda v boji s energiemi zvolila cestu, kterou zaplatíme my všichni. Lidé pocítí pomoc minimálně. Premiér poukazoval na to, že pomoc bude stát přes 100 miliard, Zbyněk Stanjura hovořil o 130 miliardách, ale vládu to nemuselo stát 130 miliard, kdyby reagovala rychle už v únoru a zastropovala ceny u výrobců, jak jsme doporučovali," dodala pro ŽivotvČesku.cz místopředsedkyně hnutí ANO.
Pomoci podle Fialy může každý tím, že bude hledat cesty k úsporám a efektivnímu hospodaření s energiemi. Rozumné nakládání s energiemi pomůže každému uspořit vlastní peníze, omezí výdaje státního rozpočtu a také pomůže ekonomice, doplnil.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.