Bývalý politik Stanislav Gross by oslavil 53. narozeniny. Manželka na něj dojemně zavzpomínala

Šárka Grossová a Stanislav Gross
Šárka Grossová a Stanislav Gross
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2022

V polovině dubna uplynulo už sedm let, kdy po vážném onemocnění zemřel bývalý premiér a poslanec Stanislav Gross (†45). V mladém věku prohrál boj se zákeřnou ALS, amyotrofickou laterální sklerózou, která napadá nervový systém a dosud na ni neexistuje účinný lék. S jeho ztrátou se tehdy musela vyrovnat jak manželka Šárka Grossová (52), tak jejich dvě dcery, Denisa (24) a Natálie (20). Vdova se u příležitosti jeho nedožitých narozenin pro ŽivotvČesku.cz svěřila, že čas už největší bolest zmírnil, a popsala, jak často na manžela vzpomíná.

Redakce ŽivotvČesku.cz navštívila při příležitosti nedožitých 53. narozenin místo posledního odpočinku poslance a právníka Stanislava Grosse na Vyšehradském hřbitově. O hrob se očividně někdo stará, je nejen uklizený, ale i posetý květinami, svíčkami a soškami andělů.

Zdá se, že na bývalého politika lidé stále vzpomínají. Stejně tak není dne, aby mu tichou vzpomínku nevěnovala i jeho rodina, zvláště pak Šárka Grossová, která promluvila o tom, jak často svého manžela navštěvuje.

"Na hřbitov chodíme neustále, dvakrát až třikrát do měsíce. Spíš tedy já, holky tam zajdou jednou měsíčně. Vzpomínáme na Standu každý den, máme doma místo, kde máme fotky těch, co nás opustili, a vždy jim zapálíme svíčku. Čas to nejhorší zahojil, ale pořád je to těžké, nedá se to vymazat. Hlavně holkám chybí táta a takový ten mužský element v rodině," řekla pro ŽivotvČesku.cz smutně vdova po bývalém politikovi.

Po manželově smrti ji vyhledalo velké množství lidí, kteří trpěli stejnou nemocí. Přestože jim Šárka Grossová nedokázala pomoci, snažila se jim být alespoň oporou. Stejně tak přes charitu, kterou založila ještě se svým mužem, dodnes podporuje na dálku pět dětí, kterým pokrývá náklady na vzdělání. S dcerami jezdí pravidelně i do domovů důchodců, kde se snaží osamělým seniorům zpříjemnit čas.

Výročí narození Stanislava Grosse, které připadlo na včerejšek, tedy neděli 30. října, má pro Šárku Grossovou také další aspekt. "S manželem jsme narozeniny slavili vždy společně, protože jsme je měli jen týden od sebe, bylo to moc fajn. Teď už slavíme jen my tři ženský. Navíc Deniska má už svůj byt a Natálka se chce také stěhovat, takže již máme každá svůj život. Přesto se ale neustále scházíme v našem domě," prozradila pro ŽivotvČesku.cz sympatická blondýnka.

Šárka Grossová se za bývalého předsedu vlády vdala v roce 1996 a spokojené manželství trvalo až do politikova skonu před sedmi lety. Z dcer už jsou dospělé slečny, Natálie se věnuje zpěvu a herectví, Denisa je zase převážně muzikálovou herečkou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.