Část Prahy zůstala dočasně bez elektřiny. Hasiči vyprošťovali lidi z výtahů. Bezpečnostní expert Andor Šándor odmítl paniku

Hasiči - Ilustrační snímek
Hasiči – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2022

Zhruba desetina Prahy byla bez elektřiny, problém byl na rozvodně Jih. Pokud by byla závada větší, bylo by možné proud přepojit z jiných směrů. V neděli to řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, kteří v souvislosti s výpadkem elektřiny vyprošťovali lidi z výtahů. Musel být omezen také provoz některých tramvajových linek. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora (65), zda výpadek mohl mít souvislost s energetickou krizí. Z jeho slov vyplynulo, že spíše ne.

"Zřejmě šlo o nějakou poruchu v energetice. Neznám přímou příčinu. Je to ale něco, s čím si PRE a ČEZ pravděpodobně vždy dokáže poradit. V kontextu toho, co se děje ve světě, je to něco, co nám může připomínat, nebo varovat, kam se můžeme jednoho dne klidně dostat, ale v tuto chvíli si nemyslím, že je důvod k nějaké panice," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v době výpadku bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor.

Později večer už mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka měl více informací. "Nejednalo se o technickou závadu, ale podle mých informací kontakt vedení vysokého napětí s cizím tělesem," řekl Hanzelka. "Mám informaci, že do vedení vletěl větší pouťový balon a došlo k automatickému vypnutí," dodal. Dodávky tak byly obnoveny po 20 minutách. Hanzelka upřesnil, že nešlo o výletní balon s pasažéry.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči kolem 19:00 na Twitteru. Později uvedli, že z výtahů pomohli 12 lidem.

Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týkalo oblasti od Nuslí až do Strašnic. Postihlo linky 4, 6, 7, 11, 14, 18, 19, 22 a 26, uvedl PID na Twitteru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.