Čeká nás těžké období. Život v Česku by se mohl zklidnit v polovině roku 2021, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2020

Situace v České republice se nelepší a počty nakažených dál rostou. V Česku vláda nově zavedla částečný lockdown - tedy částečnou karanténu - a dále platí řada omezení a restrikcí. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) predikuje, kdy by se život v Česku mohl znovu vrátil do normálu. "Někdy v polovině příštího roku," myslí si.

Vláda ve středu vyhlásila nová opatření. Kromě maloobchodu bude podobně jako na jaře kvůli koronavirové epidemii od čtvrtka 06:00 zakázán prodej služeb v provozovnách. Dále od stejné doby do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou. Pokud reprodukční číslo bude klesat, budou se opatření rozvolňovat.

Ovšem lidé se ptají, kdy se vrátí život v Česku do běžného stavu. Tedy jako tomu bylo před epidemií. Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch odhaduje, že chvíli si budeme muset počkat.

"Upřímně řečeno si myslím, že to bude někdy v polovině příštího roku. Česko má před sebou těžké období. Virus tu bude s námi dál, ale pokud se bavíme o nějakém zklidnění situaci, tak odhaduji tu druhou polovinu příštího roku. Očekávám, že ještě na jaře ta situace bude komplikovaná," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, jak situaci vidí.

"Ale upozorňují, že jsou to predikce. Už několikrát jsem říkal, že ty predikce se mohou vyplnit stoprocentně, že se mohou vyplnit z padesáti procen. Jsou to prostě predikce a je složité ten vývoj odhadovat," dodal Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Vojtěch se v těchto předpovědích shoduje se svým nástupce v ministerském křesle. Také Roman Prymula několikrát uvedl, že polovina příštího roku bude dobou, kdy by se situace v Česku měla výrazně zlepšit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.